Większość z nas trzyma przy sobie co najmniej kilka kart i dokumentów. Wszystkie one mają rozmiar bardzo podobny do tradycyjnych bankomatowych kart, w ostatnim czasie stało się to standardem z powodu uniwersalności i praktyczności. Do tego wszystkiego dołączyć również może dodatkowa karta, przez niejednych uznawana za najważniejszą ze wszystkich.

Co prawda w czasie codziennych dni mało kto będzie ją doceniał, ale trafiają się sytuacje, gdy nawet może pomóc w uratowaniu życia. Niektórzy już się pewnie domyślili, że chodzi o kartę przeżycia, a ci, którzy nie wiedzą, co to jest takiego, powinni się zapoznać z tym artykułem. Tak naprawdę karta przeżycia, to kawałek blachy z wyciętymi w niej otworami i obrobionymi końcami. Rozmiarowo karta ta będzie doskonale pasować do każdego portfela, bo ma dokładnie taki sam wymiar jak dowody osobiste, prawa jazdy czy karty bankomatowe. Nie zajmuje zbyt dużo miejsca, jest lekka, a w wielu sytuacjach może być naprawdę przydatna, bo zapewnia to samo, co dobrej klasy wielofunkcyjny scyzoryk.

Oczywiście korzystanie z noża czy innych narzędzi będzie dużo bardziej wygodne, bo są znacznie większe i prościej się je użytkuje. Lecz karta survivalowa z założenia nie będzie służyła do wykonywania codziennych czynności, lecz do tego, aby pomóc w awaryjnych sytuacjach.

Najlepsze modele umożliwiają przede wszystkim otwieranie butelek i puszek – to akurat może się przydać i na biwaku, i podczas towarzyskich spotkań na ognisku. Ale może również służyć jako nóż, kilku centymetrowym ostrzem wbrew pozorom można rzeczywiście dużo przeciąć. W ten nieduży przyrząd projektanci upchnęli również parę przydatnych narzędzi. Można więc tam znaleźć śrubokręt, klucz motylkowy i wielokątny, a także nieduża piłka, która mimo że będzie miała zaledwie kilka centymetrów, to jej ostrze jest wyjątkowo ostre. Karty takie sprzedawane są przez liczne sklepy i na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają tak samo, lecz istotne jest, aby były one zrobione z solidnej, hartowanej stali, bo wówczas długo posłużą.

–> kontakt z firmą