Jeżeli byśmy chcieli zaznaczyć dokładne granice krainy kaszubskiej, prawdopodobnie zadanie to się nie powiedzie. Kaszuby to region kulturalny, a nie historyczny, dlatego też nie możemy z całą pewnością ustalić, gdzie sięgają.
Jedno nie ulega jednak dyskusji – na ich obszarze występują jedne z najśliczniejszych zakamarków w naszym kraju: plaże, lasy i jeziora. Nadzwyczaj bogata jest tutejsza kultura materialna, której nieodzownym symbolem i esencją jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Krajobraz, Kaszuby

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Niezmiernie rozległy i posiadający niezliczoną ilość atrakcji najstarszy polski skansen, zlokalizowany jest w fantastycznym miejscu nad Jeziorem Gołuń. Jego dzieje sięgają tysiąc dziewięćset szóstego roku, gdy Teodor i Izydora Gulkowscy umieścili w XVIII-wiecznej chałupie podcieniowej zakupionej od majętnego chłopa, pierwsze kaszubskie pamiątki. Ich celem było nie tylko zachowanie eksponatów, ale też kultywowanie kaszubskich tradycji i rzemiosła.

Niezwykle zasłużeni twórcy skansenu spoczywają obecnie na wzgórzu, na terenie muzeum. Aktualnie obiekt zajmuje 22 hektary i gromadzi niezliczoną ilość cennych, kaszubskich zabytków. Można tu podziwiać m.in. zagrody, dworki szlacheckie, założenia dworskie, chałupy, wiejską szkołę, kościół, tartak, kuźnię oraz dwa wiatraki z 1876 r. (koźlak i holender). Wszystkie wnętrza zaopatrzono w tradycyjne sprzęty. Utworzono też wiele wystaw tematycznych.

Zdecydowanie najstarszym i jednocześnie najbardziej cennym obiektem w skansenie jest wykonany z drewna kościół świętej Barbary z około tysiąc siedemsetnego roku, który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie.

Zaciekawił Cię tego typu artykuł? Jeżeli tak, to tutaj również jest zamieszczona świeża wiadomość (https://www.kasprowicza13.pl/), która na pewno Ci się spodoba.

Podczas odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz. Ponadto odbywa się tutaj mnóstwo ciekawych imprez religijno – folklorystycznych, między innymi obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki. Należy podkreślić, iż Wdzydze Kiszewskie to również fantastyczne miejsce na wakacyjny wypoczynek, albowiem dysponuje przeróżną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną. Na tradycyjny kaszubski obiad trzeba wybrać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie serwowane są specjały miejscowej kuchni.

Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą trzeba zobaczyć. Z pewnością należy zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów działający od ponad stu lat jest uprzystępniany do zwiedzania i oferuje bogaty wybór artykułów ozdobionych w typowym, kaszubskim stylu. Znane są także Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej. Miasteczko w sposób szczególny wyróżnia się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najbardziej cennym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu zachowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Atrakcyjnym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

Ażeby całkowicie docenić piękno malowniczego krajobrazu Kaszub, powinno się spędzić tu choćby parę dni, a w trakcie trwania urlopu wspiąć się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (329 m n.p.m.). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Dużą atrakcją przyrodniczą jest też ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, nazywany potocznie Babim Dołem. Został on objęty ochroną w postaci rezerwatu krajobrazowego w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym drugim roku. Rzeka ma tutaj bardzo urozmaicony przebieg, a sam zakątek charakteryzuje się szczególnym pięknem. Wybierają na wakacje dwa tysiące czternaście Kaszuby warto zaplanować pieszą przechadzkę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie zobaczyć można niezwykły, spadzisty klif i kawałeczek naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim znajdującym się pod ścisłą ochroną.

Jedno z wielu kaszubskich podań mówi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Skoro jednakże po innych, stworzonych już krainach zostały najróżniejsze resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – wykorzystał je, by powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Sporo ciekawych faktów oraz opcji noclegowych można sprawdzić pod adresem .