Termin składania zeznań PIT już minął. Na spóźnialskich czekają niemiłe konsekwencje.
To nie jedynie ewentualne kary finansowe, ale także utrata niektórych przywilejów.

kalkulator odsetek podatkowych

Autor: jaymarable
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy więc wywiązywać się z owego obowiązku o czasie. Zaległe rozliczenie roczne przeważnie traktowane jest jako wykroczenie podatkowe. Dzieje się tak, kiedy suma należności uszczuplonej lub narażonej na obniżenie (przykładowo nieopłacony podatek) nie przewyższa pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W ramach kary, urzędnicy mogą wydać grzywnę.Za zaległy PIT możemy uiścić 200-4000 zł. Do obliczenia zaległego podatku możesz wykorzystać kalkulator (zobacz zarobki brutto netto) odsetek podatkowych.
Jeśli zaległa należność skarbowa wynosi więcej aniżeli 10 000 zł, wykroczenie staje się przestępstwem. W tym przypadku, kary finansowe wymierza się w postaci stawek dziennych. Sąd określa ich wartość na przesłance sytuacji materialnej podatnika. Takich konsekwencji możemy uniknąć. Lepiej złożyć niezupełne zeznanie podatkowe czy też dokument zawierający błędy, a w przyszłości szybko skorygować blankiet. Korekta PIT sprawdzi się nie wyłącznie w sytuacji, gdy do druku wkradnie się pomyłka. Podatnik może też wykazać ulgę podatkową, o jakiej wcześniej zapomniał, czy wskazać zamierzenie dla 1 proc. podatku. Zobowiązanie w stosunku do fiskusa to nie jedynie złożenie zeznań, lecz głównie – uregulowanie zaległego podatku.

Za nieopłacany PIT trzeba zapłacić odsetki od zaległości. Gdy jednakże podatnik złoży należytą korektę blankietu w ciągu pół roku od wyznaczonego terminu, może skorzystać z obniżonej stopy odsetek.