Dzierżawa mieszkania zdoła być bajeczną formą dochodu, wskutek tego sporo ludzi posiadających wolne mieszkanie własnościowe decyduje się na jego najem. Ceny za najem mieszkania są przeróżne, chociaż właściciele zdołają zarobić od 1000 złotych w górę w zależności od rodzaju, wielkości czy też wyglądu mieszkania. Chociaż musimy pamiętać o tym, że od wszelkiego przyjmowanego przez nas dochodu należy odprowadzić podatek, również od zysków zdobywanych z najmu mieszkania.

dowiedz się więcej

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com
Osoba, jaka wynajmuje mieszkanie może zdecydować się na jedną z dwóch odmian opodatkowania pieniędzy z najmu. Pierwszą z nich jest skala podatkowa – 18 bądź 23 procent, a drugą ryczałt od uzyskiwanych przychodów, jaki wynosi 8,5 procenta. Należałoby zastanowić się nad tym, która opcja jest dla właściciela bardziej zyskowna – Dam Dom.

Oczywiście zależy to od konkretnych osobnych przypadków i od tego jakie koszta płaci właściciel a które mieszkańcy. Jeżeli na przykład za wynajem mieszkania podatki właściciel nie ponosi żadnych sumptów – wszystko płacone jest przez lokatorów, a sam posiadacz zyskuje rocznie 24 tysiące za najem (po 2 tysiące miesięcznie) to w takiej sytuacji z pewnością o wiele bardziej opłacalne będzie wybranie ryczałtu, który wyniesie 2040 złotych w ciągu roku (170 złotych w skali miesiąca), zaś nie podatku na zasadach ogólnych, gdyż w tej sytuacji kwota ta będzie bez wątpliwości o wiele większa i wyniesie 4320 złotych rocznie (360 złotych miesięcznie).

Mieszkanie

Autor: Ben Heinrich
Źródło: http://www.flickr.com
Jak więc widać najem mieszkania (zobacz swiatnieruchomosci.pl/mieszkania/wynajem/) może być rzeczą lekko skomplikowaną. Rozliczenie się z przyjmowanych dochodów jest sprawą konieczną i niewątpliwie nie można tego pominąć, ponieważ nie zgłoszenie dochodów od wynajmowania mieszkania (zobacz swiatnieruchomosci.pl/mieszkania/sprzedaz/szczecin/gumience/) zdoła spowodować znaczne sankcje karne w wysokości grzywny.

Jednakże jeśli jako posiadacz nie chcesz być na wynajmie mieszkania stratny musisz nadzwyczaj dobrze zastanowić się nad tym, jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najmocniej wartościowa.