Obowiązkiem każdego biznesmena jest rozliczenie dochodów otrzymanych w ciągu danego roku podatkowego z tytułu prowadzonej firmy oraz innych źródeł – jeżeli zostały uzyskane.

Mama i dziecko

Autor: Haylee Sherwood
Źródło: http://www.flickr.com

banki

Autor: Wheeler Cowperthwaite
Źródło: http://www.flickr.com
Zastosowanie właściwego zeznania rocznego zależne jest od wybranych reguł opodatkowania przedsiębiorstwa, które zostały zgłoszone do urzędu skarbowego. Dla każdej z dostępnych form opodatkowania stworzono odrębne blankiety służące do rozrachunku dochodów uzyskanych z odpowiednich źródeł. Musimy także pamiętać, że przy rozmaitych sposobach rozliczeń panują troszeczkę odmienne zasady możliwych do odliczenia ulg. Rozliczenia roczne przy zasadach ogólnych według skali podatkowej PIT-36.

Czy ten materiał Cię zainteresował? W takim razie zobacz odmienny polecany serwis jak wystawić fakturę, który również zawiera interesujące materiały.

Z pewnością osoby rozliczające się na regułach ogólnych podług skali muszą zastosować do rozliczenia przychodów z firmy deklarację PIT-36. Co istotne, w konkretnym zeznaniu mogą być udowodnione dochody uzyskane wyłącznie ze źródła objętego podatkiem (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-wiesz-ile-wynosi-calkowity-koszt-zatrudnienia-pracownika) progresywnym. Jest to pomyślne wyjście dla biznesmenów pracujących też na etat w drugiej firmie, gdyż na jednym blankiecie powinny rozliczyć całość uzyskanych dochodów, a to znaczy o wiele mniej formalności.

Stworzoną deklarację co do zasady trzeba donieść do odpowiedniego urzędu skarbowego do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Formularz przeznaczony jest także do rozliczenia przychodów dla osób rozliczających się wspólnie z współmałżonkiem bądź samotnie wychowujących maluchy. Odmienne rozliczenie roczne pit obowiązują podatników, którzy wybrali podatek liniowy.

Co do zasady muszą oni rozliczyć dochody otrzymane z pozarolniczej działalności gospodarczej na formularzu PIT-36L. Co ważne, jeżeli przedsiębiorca uzyskał zyski także z innych źródeł , wówczas musi je rozliczyć na odrębnych blankietach.