Raz do roku, dużo ludzi posiadających pracę zawodową w Polsce, powinno zadeklarować się z wynagrodzenia. w większości przypadków nie jest to zbyt trudne – nierzadko rozliczenie pit rozchodzi się o jeden dochód. Lecz niektórzy mają sporo źródeł dochodu, które muszą opodatkować, jest to działanie tak bardzo zaawansowane, że z ratunkiem może przyjść wyłącznie fachowiec lub portal podatkowy. Która z tych opcji jest skuteczniejsza?

rozliczenia online

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli posiadamy swoją działalność gospodarczą, z pewnością zatrudniamy specjalistkę, która zajmuje się naszą rachunkowością, bowiem samemu trudno się połapać we wszelkich zawiłościach. Prowadzenie swojej korporacji wiąże się z ciągłą kontrolą naszej sytuacji finansowej, a z początkiem roku, musimy zadeklarować każde swoje dochody, w przeciwnym razie czeka nas wysoka grzywna. W takim wypadku, rozliczenie pit (zobacz rozliczenie pitu online) należy zlecić księgowej, skoro i tak już ją zatrudniamy – . Zapewne zna się ona na naszych finansach bardziej niż my, będzie wiedziała które dokumenty gdzie przedłożyć w odpowiednim czasie. Dodatkowo, będziemy posiadali gwarancję, że osoba wykwalifikowana się tym para, unikniemy dzięki temu zaniedbań. Z kolei jeżeli jesteśmy osobami zatrudnionymi u kogoś, najwłaściwszą opcją będzie portal podatkowy. Gdyż nawet jeżeli mamy kilka źródeł przychodów, rozliczenie pit (zobacz projekt pit 2019) nie powinno być za bardzo kłopotliwe. Musimy tylko podążać za instrukcją krok za krokiem, aby nie przeoczyć któregoś z obowiązkowych pól. Pamiętajmy, aby zadeklarować każdego otrzymanego pita, gdyż jeżeli zapomnimy, w razie kontroli czekają nas wysokie kary, nawet jeśli nie nastąpiło to z naszej winy. W sieci online znajdziemy wiele miejsc, w których można złożyć swoje deklaracje, przeważnie są one darmowe. Pamiętajmy jedynie, że jeśli chcemy osobiście wybrać fundacje, której przekażemy nasz 1% podatku, trzeba być specjalnie wyczulonym. Bowiem wiele programów narzuca nam wybór z góry, którego nie jesteśmy w mocy zmienić.

Nawet jeśli używamy programu online, pamiętajmy aby wydrukować i wysłać naszą deklaracje pocztą. Gdyż wyłącznie państwowy portal podatkowy umożliwia nam to internetowo. Aby jego użyć, trzeba posiadać elektroniczny znak. Rozliczenie pit nie jest za bardzo trudną działalnością, na pewno dla osób, które zatrudniane są przez innych przedsiębiorców. Odmiennie sytuacja wygląda w przypadku ludzi, prowadzących własną firmę handlową. Wtedy przydatna może się okazać księgowa, która będzie umiała okiełznać nasze rachunki. W normalnej sytuacji, portal podatkowy powinien wystarczyć.