Dla wielu z nas wypełnianie PIT-u to straszna męczarnia. Nawet, jeśli co roku wypełniamy zeznania podatkowe, to często nie da się uniknąć trudności tego samego typu – błędów przy wypełnianiu. Nie bądźmy jednakże tak negatywnie nastawieni, przecież co roku to robimy, a w rzeczywistości nie zajmuje to tak wiele czasu. Dodatkowo, w Internecie jest wiele programów, które ułatwią wypełnienie PIT-u. Wystarczy trochę poszperać i na pewno znajdziemy odpowiedź na nurtującą nas kwestię. W naszym poradniku przypomnimy o co chodzi w najbardziej powszechnych PIT-ach.

Akcja Pit 2014 czas zacząć! Na rozgrzewkę najbardziej powszechne deklaracje: PIT 37, PIT-36 i PIT 28.

księgowość

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Formularz PIT-37 zna wielu. Spośród 21 milionów podatników, druk PIT-37 jest najczęściej wypełnianą deklaracją podatkową. Pomimo, że wypełniamy tę deklarację rok w rok, to często jesteśmy zaskoczeni tą samą wątpliwością – jak to wypełnić? Dla kogo konkretnie jest przeznaczony PIT-37? Skorzysta z niego większość osób pracujących na etacie, ale również osoby pracujące na podstawie innych form zatrudnienia – umowy o dzieło lub zlecenia. PIT-37 mogą składać małżonkowie, lecz również osoby samotne, które wychowują dzieci. Takie możliwości skutkują często wyższym zwrotem podatku – jak szybko rozliczyć PIT 2014.

Zeznanie PIT-36 składają ci, którzy w roku 2012 uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej (18-32%). Nie ma potrzeby pośrednictwa płatnika, co znaczy, iż tacy podatnicy sami będą zmuszeni wyliczyć zaliczki na podatek lub wartość podatku do zapłaty. W sytuacji, gdyby to płatnik musiał wszystko rozliczyć, obowiązującym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.

Formularz PIT-36 powinniśmy wybrać, jeśli: prowadziliśmy pozarolniczą działalność gospodarczą, ale również w sytuacji, gdy: Uzyskane zostały dochody z tytułu najmu lub dzierżawy i każdą inną umowę o zbliżonym charakterze. Są również inne przypadki, gdy musimy skorzystać z PIT-u 36, między innymi: zarabiając za granicą (w przypadku, gdy płatnik nie jest zobowiązany rozliczać zaliczek na podatek w RP), lub sprzedając nieruchomość, która została wybudowana lub (zobacz więcej na tej stronie) nabyta w latach 2007-2008.

księgowość

Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu

Formularz PIT-28 wypełniamy, gdy musimy rozliczyć się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Tego typu deklarację powinniśmy złożyć we wcześniejszym terminie niż pozostałe PIT-y, bo już do 31 stycznia 2013 roku. Dla kogo nadaje się PIT-28? Dla prowadzących indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących zdefiniowaną powyżej działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych lub spółki cywilnej osób fizycznych. Dla osiągających dochody z różnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy).

Te informacje wydają się kluczowe, ale i podstawowe. Co roku przeważnie korzystamy z tego rodzaju PIT-ów, więc warto sobie odświeżyć pamięć oraz wspomóc innych – oddając nasz 1%. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik (zobacz poradnik przedsiębiorcy umowa zlecenie) ułatwi Państwu po raz kolejny szczęśliwe i spokojnie wypełnić deklarację podatkową.