Organizowanie zespołu najczęściej zajmuje trochę czasu, szczególnie kiedy dopiero otwieramy działalność gospodarczą i stawiamy pierwsze kroki. Jeśli wiele rzeczy umiemy zrobić samodzielnie, to bardzo dobrze, natomiast sprawy rachunkowe, za jakie odpowiadamy, najlepiej będzie powierzyć w ręce kogoś doświadczonego, z właściwym przygotowaniem, kompetencjami i obeznanemu w świecie księgowości. Możemy dokonać wyboru spośród 2 opcji – zewnętrznego biura rachunkowego, albo księgowego w firmie.

Posiadanie wśród pracowników księgowej, która na bieżąco wprowadza i księguje faktury a także przygotowuje faktury itp., jest szalenie funkcjonalne z kilku powodów. Podstawowa sprawa – przepływ informacji jest znacznie szybszy. Księgowy po prostu jest na miejscu i w każdym momencie może służyć pomocą oraz radą. Księgowa analizuje miesięczne bilanse, na bieżąco udziela porad, czy warto przejść na liniowy podatek dochodowy, podsumuje klientów, sporządzi dokumenty i wszelkiego rodzaju umowy (liniowy podatek dochodowy). Księgowy w firmie może równocześnie być osobą z sekretariatu a także przejąć na siebie naszą korespondencję. Ponadto przypilnuje wszystkich opłat, przypomni do kiedy hiperłącze PIT, zajmie się sprawami kadrowo-płacowymi itp.

dokumenty

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli nasz personel będzie używać prywatnych samochodów do załatwiania spraw służbowych, wtedy możemy zwrócić im koszty użytkowania prywatnych pojazdów. Rozliczać muszą się z realnie przejechanych kilometrów, a służyć temu ma ewidencja przebiegu pojazdu, jaką prowadzi księgowość. Kilometrówka, a dokładnie jej stawka, określana jest w celu ustalenia zwrotu kosztów podróży w podróży służbowej – w przypadku personelu (czytaj więcej o wypełnianiu kilometrówki). Ale w sytuacji, kiedy autem służbowym będziemy jeździć my sami, stawka za 1 km jest niezwykle istotna, ponieważ wydatki związanie z jego eksploatacją księgowość (jeżeli szukasz księgowej w stolicy, rzuć okiem na podmioty z okolic mokotów) może wliczyć do kosztów firmy. Kilometrówka jest wówczas odliczana od podatku dochodowego. Uwaga na liniowy podatek dochodowy!

Gdy nie musimy się zastanawiać, do kiedy PIT albo czy opłata ZUS poszła w terminie, można bez zbędnych czynności oddawać się naszej pasji i realizować swoje cele w przedsiębiorstwie, poszerzając obszar jej działalności i skupiając się na rozwoju (czytaj do kiedy pit złożyć).