User login

PIT 28 zaprojektowany dla podatników prowadzących indywidualną, pozarolniczą działalność gospodarczą

Podatnicy rozliczający się z US mają do wyboru mnóstwo form Druków.


PIT 28 zaprojektowany jest dla podatników prowadzących osobistą, pozarolniczą aktywność gospodarczą, obliczaną w formie ryczałtu, w formie spółki cywilnej, bądź spółki jawnej.


pit 28
Autor: Steven Straiton
Źródło: http://www.flickr.com


opcja
Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com


reklama samochodu na biilboardzie
Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Planowany jest także dla podatników, którzy uzyskują określony profit z tytułu umowy wynajmu, podnajmu, ajencji, również poddzierżawy. Jest to jedna z uproszczonych postaci opodatkowania pozarolniczej aktywności gospodarczej, jaka umożliwia na ustalenie równej stawki podatku płaconego z góry. To przedsiębiorca decyduje, czy potrzebuje liczyć się za pomocą ryczałtu. Osoby, które zdecydowały się na taką formę rozliczania się, nie powinny uwzględniać kosztów osiągnięcia dochodów. Na PIT-28 nie wolno rozliczyć się razem z małżonką, czy też jako jednostka samotnie wychowująca potomka. Wybierając ryczałt ewidencjonowany nie wolno się rozliczać razem także z przychodów opodatkowanych poza ryczałtem. Ryczałt wyklucza taką szansę rozliczeń. Wyjątkiem jest, gdy ryczałtem opodatkowane są przychody z najmu i dzierżawy prywatnej, czy też umów analogicznych. Wtedy uzyskiwanie takich dochodów nie wyłącza prawa do opodatkowania pozostałych przychodów łącznie z małżonkiem, względnie jako osoba sama wychowująca dziecko.


By móc rozliczyć się na druku PIT-28 powinno się do 21 stycznia poinformować urząd podatkowy o liczeniu się w postaci ryczałtowej.


Jeżeli dopiero zapoczątkowuje się prowadzenie aktywności gospodarczej, zamiar rozliczania się ryczałtem ewidencjonowanym powinno się przedstawić w dniu zaczęcia aktywności i jeszcze przed zdobyciem pierwszego dochodu.