Czy wiadomo do czego przydaje się pit 28 i jak go należy wypełniać? Wiele osób każdego roku powinien go wypełniać, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, jak tego dokonać. W naszym poradniku rozwiejemy różnorodne znaki zapytania.

podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Deklarację pit 28 trzeba wypełnić, jak w roku podatkowym uzyskujemy przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od dochodów ewidencjonowanych w dwóch dziedzinach. Z jednej strony jest to pozarolnicza działalność gospodarcza, z drugiej różnorakie umowy, typu umowa najmu, dzierżawy lub innych umów o dość podobnym charakterze. Deklaracja takiego typu może odnosić się do osób, jakie do dwudziestego stycznia roku podatkowego przedłożyły pisemne oświadczenie o doborze właśnie takiego sposobu opodatkowania.

Jeśli natomiast zaczynasz prowadzenie pozarolniczej działalności w czasie roku podatkowego, to oświadczenie należy składać do dnia, jaki poprzedza dzień rozpoczęcia takiej działalności, nie powinien być to jednak później niż w momencie uzyskania pierwszego przychodu. W momencie uzyskiwania przychodu z wynajmu, jaki jest opodatkowany ryczałtem oświadczenie o wybraniu tego rodzaju formy opodatkowania przedkłada się nie później niż do 20 dnia miesiąca który następuje po miesiącu, jak osiągnął dochód z takiego tytułu .

Zaciekawiły Cię ekstra informacje (http://radca-pr.pl/oferta/prawo-pracy/) przedstawione w naszym artykule? Niezwykle przyjemnie więc będzie nam podzielić się z Tobą nowymi tekstami. Czekamy na recenzję!

Może być również do końca roku podatkowego, jak pierwszy tego typu przychód osiągnięto w grudniu roku podatkowego. Prawo do ryczałtu obowiązuje na cały rok podatkowy, lecz w roku następnym już to nie obowiązuje, jeśli podatnik przekroczy limit przychodu 150.000 euro.

rozliczenie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Podatnik jednocześnie jest w stanie utracić możliwość ryczałtu przez rozszerzenie przedmiotu działalności o czynności, jakich nie może się ryczałtem rozliczać lub w związku z przeprowadzaniem czynności na rzecz byłego lub aktualnego pracodawcy przez określony czas od momentu podjęcia działalności. Przekroczenie limitu dochodów w momencie roku podatkowego nie ma bezpośredniego wpływu na zasady ogólne. Za dany rok podatkowy, także po przekroczeniu limitu powinniśmy złożyć deklarację pit 28. Najkorzystniej zrobić to online, czyli pit 28 – druki i formularze. Takie działania faktycznie pomaga w przeprowadzeniu całego działania. Tego rodzaju procedura jest tak więc znacznie bardziej łatwa i szybciej można ją wykonać, nie ruszając się nawet z domu.