Podatki, wysokie składki ZUS, ciągłe borykanie się z urzędniczymi patologiami. To wszystko powoduje, że operatywni rodacy czują się odstraszani od zakładania swych przedsiębiorstw.

Absolwenci, studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie działalności w jednym z unijnych krajów, naturalnie bez opuszczania Polski. A czy taka emigracja podatkowa miałaby sens u naszych zachodnich sąsiadów? Polacy mogą zakładać działalność w Niemczech na takich samych prawach co Niemcy już od maja 2011 roku. Nie musimy być zameldowani w Niemczech, by założyć spółkę GbR bądź jednoosobową działalność gospodarczą – Gewerbe. Wystarczy, iż nasza firma będzie miała swoją siedzibę w Niemczech. Uruchomienie „wirtualnego biura” w Niemczech nie stanowi problemu, dlatego że trudni się tym mnóstwo przedsiębiorstw.
umowa

Autor: Rod Waddington
Źródło: http://www.flickr.com

Uruchomienie działalności na terenie Niemiec wiąże się z mniejszymi obowiązkami, głównie w kwestii składek na ubezpieczenie społeczne. Nie istnieje obowiązek ich opłacania. Niemiecką emeryturę możesz uzyskać wówczas, kiedy jest się zaangażowanym o umowę o pracę. Z kolei każdy biznesmen prowadzący działalność jednoosobową musi opłacać składkę ubezpieczenia zdrowotnego, które jest o wiele większe niż w naszej ojczyźnie.

Poświęć chwilę i sprawdź tu zetkama podobne informacje na ten temat – one z całą pewnością Cię zaciekawią, zatem nie czekaj za długo:)

Jest zależne od wysokości pozyskiwanych przychodów i wynosi około 300-350 euro co miesiąc przy przeciętnych zarobkach. Otwarcie najprostszej formy działalności gospodarczej, czyli Gewerbe, powinno zająć nie więcej niż kilka godzin.

Rejestrujemy się w odpowiednim urzędzie, który wydaje nam zaświadczenie o prowadzeniu firmy. Koszt zarejestrowania przedsiębiorstwa wynosi 30-60 euro a także jest zależny od uzgodnień landu. Później zostaje nam udać się do urzędu podatkowego w celu otrzymania numeru podatkowego.