W dzisiejszych czasach samochody już nie są tak łatwe w budowie jak to miało miejsce kiedyś. Dzisiaj samochód posiada klimatyzację czy też sprzęt muzyczny. To wszystko ma nam prawidłowo służyć.

gotówka

Źródło: sxc.hu
elektromechanik

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak są to przedmioty martwe oraz potrafią się zepsuć. Kto nam w takim wypadku może pomóc i naprawi popsutą część?
Wtedy niezbędny będzie elektromechanik zwany inaczej elektrykiem samochodowym. Zajmuje on się instalacją, kontrolą i wymienianiem układów elektrycznych w samochodzie. Dzisiejsze auta mają dużo takich układów, które niezwykle często są skomplikowane, dlatego też działalność takiego fachowca wymaga dużo wiedzy i zdolności. Do fundamentalnych zadań tego typu elektromechanika wlicza się pracę przy urządzeniach odpowiedzialnych za sterowanie, zabezpieczanie i sygnalizację w aucie. Poza tym elektromechanik może zajmować się systemami bezpieczeństwa i luksusu jazdy przykładowo klimatyzacją. Do zadań najbardziej fundamentalnych lecz bardzo istotnych w pracy elektromechanika, należy sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania zapłonu i wszystkich świateł w samochodzie. Ta końcowa czynność jest niezwykle istotna, ponieważ w naszym kraju na światłach należy poruszać się cały rok, bez względu na warunki drogowe.
Wspomniany elektromechanik mógłby pracować w warsztacie samochodowym, lecz również może być zatrudniony w fabryce samochodów. Bardzo często najlepsi fachowcy prowadzą swoje warsztaty oraz stacje diagnostyczne, gdzie zajmują się tylko elektryką oraz elektroniką samochodową. A jak dużo może zarabiać taki fachowiec? Średnie wynagrodzenie elektromechanika to 3000 PLN.

Aby podjąć pracę na tego typu stanowisku, należałoby legitymować się świadectwem ukończenia np. technikum najlepiej o kierunku samochodowym oraz specjalności elektromechanicznej. Do wykonywania prostszych czynności powiązanych z elektryką motoryzacyjną zatrudnia się też osoby z wykształceniem zawodowym.