Jeśli jakakolwiek firma wystawia faktury, zwłaszcza te z opóźnionym okresem czasu zapłaty, to hipotetycznie naraża się na utratę płynności finansowej. Na szczęście funkcjonuje interesujące oraz, co jest najważniejsze, skuteczne rozwiązanie tego problemu.
Dla przykładu jeśli przekazujemy komuś jakąkolwiek partię produktu, to nie zawsze możemy oczekiwać natychmiastowej zapłaty.

biuro

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
bank

Autor: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York
Źródło: http://www.flickr.com
Nasz partner biznesowy również ma swych klientów, od których może oczekuje uregulowania ich zobowiązań. Nas jednak interesuje szczególnie nasza transakcja, ponieważ potrzebujemy środków na swoje projekty. Jakimś wyjściem jest faktoring, czyli trójstronna umowa. Faktor, a zatem firma świadcząca czynność faktoringu wykupuje nieprzeterminowane wierzytelności od faktoranta. Należne są one od jego kontrahenta. W taki sposób podmiot świadczący jakąś usługę dla swego odbiorcy może uzyskać natychmiastową należność od faktora. Nie byłby zmuszony czekać na zapłacenie faktury, jeżeli petent nie mógł sam jej szybko uregulować.
faktoring

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Mogłoby być to świetne rozwiązanie dla wszystkich zainteresowanych stron, przy czym należy bacznie czytać umowy oraz ewentualnie dopracowywać szczegóły. Dla przykładu faktor bierze za taką czynność ustaloną opłatę, a faktorant za możliwość natychmiastowego otrzymania wynagrodzenia za przeprowadzone usługi lub oddane towary musi przecież zapłacić.

Ogólnie rzecz ujmując, faktoring może nieco przypominać usługę banku, jednak ocena ryzyka przez faktora wygląda nieco inaczej.

Ten link do wpisu zaskoczy Cię niebywale optymistycznie. Wyszukasz tam ogrom szczegółowych postów. Więc nie ociągaj się i klikaj!

Dla banku biznesmen będący w nie najlepszej kondycji materialnej nie jest chyba interesującym partnerem biznesowym. Dla faktora jednak jest.