Czy też pojmujesz, iż prowadząc swą spółkę, można by przy pewnych czynnościach powiązanych z księgowością pomagać sobie różnorakimi narzędziami? Usprawniają one pracę oraz niezwykle ją przyspieszają.

kalkulator vat

Autor: Fundación Karisma Colombia
Źródło: http://www.flickr.com
Co istotne, niemało z tego typu narzędzi jest dostępnych w Sieci dla każdego i to gratis.
Do takich narzędzi zalicza się bezdyskusyjnie tzw. kalkulator VAT, który określany jest również jako kalkulator netto-brutto. Normalnemu obywatelowi przeważnie takowy kalkulator VAT nie jest do niczego potrzebny, ale dla posiadacza lub pracownika spółki, jaka jest tak zwanym płatnikiem opodatkowania VAT, takowy kalkulator VAT (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-przeprowadzic-remanent-w-firmie) to niezwykle użyteczne narzędzie. Można by powiedzieć, że to zwykły kalkulator, lecz posiadający na stałe przypisaną tzw. stawkę VAT, która dla większości produktów równa się 23%, jednak jest również pewna grupa towarów, na które obowiązuje inna stawka. A kto w najwyższym stopniu skorzysta z tego typu narzędzia jak kalkulator VAT?

Tak jak to zostało wspomniane uprzednio – persony prowadzące swoją spółkę. Wtenczas często spotykaną praktyką jest nabywanie niektórych przedmiotów w tzw. „koszty” i powiększanie w ten sposób majątku firmy. W ten sposób można by zakupić do spółki przykładowo jakikolwiek sprzęt takowy jak komputer, drukarka czy też telefon. Odmienność w cenie netto oraz brutto, jaką można przeliczyć za pomocą narzędzia pod nazwą kalkulator VAT, to właśnie podatek VAT.

A dlaczego jest on taki ważny? Ano przeto, że taki podatek powinien zostać przekazany do Urzędu Skarbowego, ale tylko wtedy, gdy się on Urzędowi należy. A należałby się wtenczas, kiedy wielkość uzasadnionych firmowych zakupów nie przewyższa jego wartości. Do obliczenia koniecznych sum niezwykle użyteczny jest właśnie kalkulator VAT.