Jak twierdzą znawcy rynku pracy przyszłość należy do programistów. Programista, nazywany także potoczenie koderem, to osoba, która programy komputerowe w konkretnym języku programowania. Większość najlepszych programistów zna parę języków programowania, lecz specjalizuje się tylko w niektórych. Dzisiaj mamy sporą ilość takich języków, na który zaś warto się zdecydować?

komputery

Autor: Vancouver Film School
Źródło: http://www.flickr.com
Takim językiem programowannia jest vba, czy Visual Basic for Applications.

Ciekawych informacji zasięgniesz po przejściu do źródła (https://www.smartvest.pl/), która ma wciągające dane na omawiany wątek – będą one z pewnością godne zainteresowania.

Ta bardziej uproszczona wersja Visual Basica przeznaczona jest przede wszystkim do automatyzacji pracy z dokumentami. Jaka jest różnica pomiędzy VBA a VB? Opisywany przykład nie umożliwia na tworzenie samodzielnych skompilowanych aplikacji typy EXE. To się bierze stąd, że kod programu stworzonego w VBA jest dostępny zawsze w dokumencie napisanym przy pomocy programu, który obsługuje VBA. Program takiego rodzaju wymaga więc specyficznego środowiska, będzie nią zainstalowana na komputerze aplikacja, która obsługuje dany dokument.

Żeby zrozumieć ten program trzeba spędzić nad nim trochę czasu, najbardziej odpowiedni do nauki będzie kurs vba. Następnym rodzajem jest język sql, czyli Structured Query Language. Jest to strukturalny język zapytań wykorzystywany do tworzenia, wymieniania baz danych a także do umieszczania i pobierania danych z baz danych. To język deklaratywny, czyli decyzje o metodzie zachowania i pobierania baz danych zostawia się systemowi zarządzania bazą danych. Sql został wymyślony w latach 60, w firmie IBM. Jest standardem w zakresie komunikacji z serwerami relacyjnymi baz danych. Duża ilość współczesnych systemów relacyjnych baz danych stosuje oprogramowania sql.

programiści

Autor: Stephan Ridgway
Źródło: http://www.flickr.com
Nawet mówi się potocznie, iż korzystanie z relacyjnych baz danych to korzystanie z sql. Pierwszą firmą, która stosowała sql komercyjnie była firma Oracle. Ten język programowania jest bardzo często używany przez dużo rodzimych firm, a ciągle szuka się specjalistów w tej dziedzinie. Jeśli interesujesz się programowaniem, a nie znasz sql, korzystnie przejść kurs sql, ponieważ dzięki temu powiększysz swoje szanse na rynku pracy. Niech mobilizacją będzie to, iż obecnie faktycznie programiści są poszukiwani. Chociaż jest bardzo dużo języków programowania, to powinniśmy skupić się na jednym z nich, właśnie na przykład na sql i kształcić się regularnie.