Przedsiębiorca stawiający pierwsze kroki na drodze do własnego biznesu ma zwykle głowę pełną projektów, jest pełen zapału, pragnie zawojować cały świat i zarobić więcej pieniędzy niż wszyscy bogacze razem wzięci. Jednocześnie też liczy każdą złotówkę.

Czarna skarbonka

Autor: American Advisors Group
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego też ważne jest, by konto, z którego będzie korzystał było jak najtańsze, a najlepiej za darmo. I jak wybrać najlepsze konto firmowe? Powiedzmy sobie szczerze, że sporządzenie uniwersalnego, obiektywnego rankingu kont firmowych nie jest łatwym zadaniem. Dlaczego? Gdy wybieramy konto osobiste, bierzemy pod uwagę tylko nasze aktualne potrzeby i wydatki, ale decydując się na konto firmowe, musimy brać pod uwagę jeszcze jeden składnik – specyfikę branży. To właśnie owa wątpliwość powoduje, że tak trudno jest bezstronnie ocenić wyższość jednego konta firmowego nad drugim.

W zależności od charakteru działalności różne charakterystyki konta firmowego będą dobre. Na przykład jeżeli posiadasz nabywców zagranicznych, to zapewne skoncentrujesz się głównie na opłatach za robienie i odbieranie przelewów w obcej walucie. Gdy często gonią Cię terminy płatności, to funkcjonalność przelewów ekspresowych może się okazać nie do przecenienia. Możliwość zaciągnięcia kredytu odnawialnego może przecież uratować pozycję firmy, gdy będziesz miał chwilowe problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Zdarza się to często, gdy klienci nie opłacają rachunków na czas. Co zatem należy uczynić aby wybrać najlepsze konto firmowe? Planuj, nadawaj priorytety i wybieraj.

Banknoty

Autor: Jiposhy .com
Źródło: http://www.flickr.com

Uwzględniając dziedzinę, w jakiej działasz, należy sporządzić sobie listę pewnych i prawdopodobnych operacji robionych za pośrednictwem konta firmowego. Należy ustalić odpowiednie priorytety, a później postarać się przewidzieć, jakie usługi oferowane przez banki mogą się przydać w przyszłości. Stosowanie karty płatniczej nie jest traktowane jako pierwszeństwo gdy pragniemy wybrać najlepsze konto firmowe. Głównie przedsiębiorcy pragnąc oddzielić sprawy biznesowe od życia osobistego, wpłacają sobie „wypłatę” na konto osobiste i następnie za pośrednictwem owego rachunku dokonują zakupy. W każdorazowym przypadku może być oczywiście inaczej, nie ma jedynego, pozytywnego rozwiązania w owym względzie.

Jakich błędów trzeba unikać?

Pierwszym błędem jest przechowywanie wolnych środków na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych. Badania mówią, że aż 17% Polaków umieszcza nadwyżki finansowe na kontach osobistych, a aż 58% badanych nie inwestuje ich w żaden sposób. ROR-y rzadko kiedy są oprocentowane, a jeśli już, to oferowana stopa procentowa jest naprawdę niska. Ten błąd kosztuje przeciętnego Polaka około 5% posiadanych oszczędności na rok. Dużo, patrzywszy na fakt, że uniknięcie tych strat jest bardzo proste: wystarczy lokować wolne środki na kontach oszczędnościowych lub wysoko oprocentowanych lokatach terminowych.

Drugim częstym błędem jest darzenie wybranego banku zbyt dużym sentymentem. Gdy bank zmienia warunki oferty na gorsze, przeciętny Polak narzeka, ale pozostaje lojalny wobec obranej instytucji finansowej. Kiedy na rynku pojawia się rachunek o korzystniejszych parametrach zmień go, obierając korzystniejszą ofertę. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku!

W końcu nalezy wybrać konto. Trzeba pamiętać, że wybranie rachunku firmowego nie jest poważnym zobowiązaniem, z którego trudno się wycofać. Po wybraniu konta za jakiś czas można sprawdzić, czy w międzyczasie na rynku znalazła się lepsza oferta konta dla firm. Jeżeli taka się pojawi należy z niej skorzystać.