Praca w biurze nie może się odbywać normalnie bez właściwego sprzętu, a jest nim szereg artykułów, które określamy mianem przyborów biurowych. Z tego względu niezbędne są nie jedynie długopisy czy kartki, ale także wiele innych rzeczy. Jednym z nich jest niedoceniony, ale jednocześnie pomocny w każdym biurze – segregator.

więcej

Autor: Dominic Zaidan
Źródło: http://www.flickr.com
Segregator to obowiązkowy przybór w każdym biurze, zapewnia on konkretny porządek w dokumentach. Każdy wie czym jest segregator, ale jak go określamy? To sztywna okładka, wykonana z grubego kartonu, czasem też tworzywa sztucznego. Istnieje w niej możliwość wpięcia przekładek, koszulek i innych przedziurkowanych dokumentów. W segregatorach przechowuje się wiele bardzo różnych dokumentów. Rodzaje segregatorów to najczęściej ich różne wymiary.

Powszechnie wykorzystywane są segregatory formatu A4. Znakomita większość dokumentów posiada istotnie taki format, więc w takich segregatorach jest możliwość, żeby zmieścić ich naprawdę dużą ilość. Niemniej, są też inne wymiary, na przykład w formacie A3, A5, zdarzają się i nawet A6.

Na co zwracać uwagę przy zakupie segregatora (czytaj w tym temacie na Najważniejsza jest grubość grzbietu, jest ona zależna od rodzaju i rozmiaru wykorzystanego mechanizmu, który służy do wpinania kartek. Na przykład, segregatory wyposażone w rozchylany ręcznie mechanizm ringowy odznaczają się grubością od kilkunastu do dziewięćdziesięciu mm. Co do różnych mechanizmów wpinania kartek, to można wymienić, takie jak: dźwigowe z dociskaczem, ringowe oraz dociskowe.

segregatory

Autor: fotofeliz
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli mówimy o dźwigowych z dociskaczem to na myśli mamy takie, co pasują do rozstawu otworów w normalnych wymiarach, przy pomocy dźwigni są rozchylane i zamykane, zaś wpięte kartki a także dokumenty przytrzymuje dociskacz założony na ringi.

Czy ten tekst uważasz za ważny? Jeżeli tak, to kliknij oraz przeczytaj więcej – będące tu zagadnienia udzielą odpowiedzi na wszystkie Twoje zapytania.

Ringowe są zazwyczaj rozchylane palcami, a kształt mają w stylu O lub D. Mechanizmy mogą być wyposażone w dwa lub cztery ringi. Dociskowe są przystosowane do tak zwanych segregatorów konferencyjnych, to znaczy, iż kartki w nich umieszczane nie muszą być przedziurkowane.

W każdym biurze powinny być segregatory, gdyż niezwykle ułatwiają one pracę. Można je przyrównać do folderów w komputerze, gdzie jesteśmy w stanie uporządkować każdy z plików. Jeśli więc pragniemy posiadać porządek w biurze, to bez tego typu pomocy, jak segregator nie da rady. Miejmy to na uwadze, zwłaszcza wtedy, gdy będziemy planować zakupy do biura. Zapomnienie o tym może nam znacznie utrudnić pracę.