Propozycji odpoczywania na wsi pojawia się w ostatnim czasie coraz to więcej. Niejednokrotnie gospodarstwa oferujące tenże odpoczynek w lecie czy w zimie prowadzą zarazem gospodarstwo ekologiczne. Taką właśnie opcję wybraliśmy niegdyś z mężem.

Beskid niski

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Od piętnastu lat posiadamy przy bio gospodarstwie agroturystykę. Znajduje się on w bajecznie usytuowanej malutkiej miejscowości w Beskidzie Żywieckim. W związku z tym mamy do zaoferować Państwu wypoczynek nie byle jaki, gdyż jest to wypoczynek w górach. Co to oznacza? To, iż prócz świeżutkich, ekologicznych jarzyn oraz malin w letniej porze, mogą Państwo upajać się orzeźwiającym, czystym górskim tlenem. Wypoczynek w górach (zapraszam do lektury) może także być związany z połowem pstrągów w zimnym strumyku lub z górskimi wyprawami. Są tutaj w Beskidzie bardzo dobrze znakowane szlaki o przeróżnych poziomach skomplikowania.

Każdy łazik wybierze trasę według własnych możności i sił. W zimie wypoczynek w górach to oczywiście białe szaleństwo na ośnieżonych stokach. Możemy postawić na narty, snowboard, dzieciaczki nierzadko decydują się na sanki. Jesteśmy w stanie także zorganizować kuligi i wieczorne uczty przy ogniu, a latem rower – rowerowe trasy w Górach Izerskich.

beskidy

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Po białych szaleństwach w mroźny, zimowy dzionek miło rozgrzać się w gorącej saunie parowej bądź też fińskiej jak kto woli. Możemy też korzystać z solarium, jaskini z soli bądź też basenu w naszym SPA. Zwierzęta którymi hodowlą zajmujemy się w naszym gospodarstwie to: dwie kózki, czternaście kurek oraz kogutek. Mąż jest pszczelarzem, w związku z tym za domkiem mamy też pięć ulów. Możemy zatem zaproponować naszym gościom świeżutkie wiejskie artykuły z naszego eko gospodarstwa: kozie mleczko, miodek ze swej pasieki, jajeczka – sprawdź noclegi w Karkonoszach. Mą specjalnością jeżeli chodzi o ciasta są torty przyrządzone z jajeczek od kur z własnej farmy jak łatwo się domyślić.

Nasi urlopowicze ( http://uannynowytarg.pl/OFERTA,6 zawsze raczeni są tortem orzechowym. Z lokalnych potraw możemy Państwu zasugerować tzw. duszonki, jadło drwala a także węgierskie jedzenie nader często tu przygotowywane – Bogracz. Duszonki są pichcone w do tego celu przeznaczonym żeliwnym kociołku powieszonym nad ogniem (opcjonalnie w piekarniku) z ziemniaczków, kapustki oraz żeberek. Do tego zioła, majeranek, kmin itd.. Placki po zbójnicku z kolei to inna nazwa placków ziemniaczanych po Węgiersku. Są to placki z gulaszem mięsnym, papryką, pieczarkami, posypane potartym serem. Bogracz zaś jest odmianą zupy gulaszowej. Zapraszamy serdecznie na wypoczynek w górach.