Bieszczady, mimo dość niewielkiej gęstości zaludnienia, były rejonem zamieszkałym już w epoce neolitu. Ciekawe zjawisko, zwłaszcza że duża część starszych osad z czasem zyskiwała na znaczeniu oraz rozrastała się do wielkości potężnych dziś metropolii, a tego w Bieszczadach nie zaobserwujemy.

bieszczady

Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com
Z innej strony, patrząc na te okolice, na Bieszczady atrakcje, czyli przyjazne niskie góry, wielki obszary zalesione i przestronne połoniny, wydają się one świetnym miejscami do osiedlenia się i życia w tym miejscu, a biorąc pod uwagę dostępność zwierzyny łownej (jeszcze dzisiaj Bieszczady zamieszkuje wiele wymierających, niespotykanych nigdzie indziej w naszym kraju, rodzajów zwierząt) nie widzi się nic zaskakującego w tak dawnym osadnictwie. W wielu bieszczadzkich miejscowościach przeprowadzano wykopaliska archeologiczne, znaleziono tam ślady kultury łużyckiej, a nawet bogate wpływy Celtów – zobacz Polańczyk domki.

Młodsze osadnictwo datuje się na czasy średniowiecza: zjawiali się tam osadnicy z innych części Polski, Węgier i Wołoszczyzny (wołoscy koczownicy). Wiele wsi oraz miasteczek leżących na tych terenach założonych zostało faktycznie w tych czasach: dawna Solina (zalana wodami zalewu) wspomniana jest już w piętnastowiecznych dokumentach. Na Tym terenie mocne piętno odcisnęły starcia z ukraińską partyzantką (UPA) i równie fatalna w skutkach akcja Wisła – duża akcja mająca na celu przesiedlenie ludzi, w skutek której własne rodzinne tereny musiała opuścić większość rdzennych mieszkańców Bieszczad. Dzisiejsi mieszkańcy to głównie osadnicy z różnych rejonów Polski.

Bieszczady

Autor: Andrzej Wójtowicz
Źródło: http://www.flickr.com
Po traumatycznych przejściach Bieszczady na szczęście się podniosły: dziś, wciąż z tym czymś charakterystycznym dla bieszczadzkiej dziczy, stają się coraz popularniejsze turystycznie. Infrastruktura wzięta ze współczesności zapewnia dużą dostępność sportów typowo górskich, wodnych i klasycznych miejskich uciech. Obecnie wypoczynek w tym regionie to wielka radość dla gości z Polski i zagranicy (zobacz artykuł Bieszczady atrakcje).

Sprawdź ten odnośnik – to bez dwóch zdań świetna propozycja (https://jadenapodlasie.pl/oferty/noclegi/agroturystyka-na-podlasiu), która z całą pewnością bardzo Cię zaciekawi. Nie zwlekaj zatem i zobacz już teraz.

br>
Różne wiadomości z reguły zmieniają się dość często – aktualna wiadomość za każdym razem się przyda. Pragnąć się z nią zapoznać, wejdź w ten link – tam całość dla Ciebie opisaliśmy.

Nie jest to jeszcze aż tak skomercjalizowany teren, dlatego ten, kto poszukuje spokoju oraz relaksu wśród odgłosów natury, znajdzie je w Bieszczadach.