Gdy zerkamy na swoją pensję na papierku, to jesteśmy w lekkim szoku i myślimy jak dochodzi do tego, że netto dostajemy o niebo mniej. Bo płaca brutto jest często nawet o 50% wyższa aniżeli to, co później dociera na nasze konto. Dlatego powinniśmy uzyskać informacje, na co wydawane są nasze pieniądze. Nie są to jakiekolwiek wymysły szefostwa, a prawo, które obowiązuje w Polsce. Otóż płaca brutto to pieniążki, które moglibyśmy otrzymać, gdyby nie odciągano naszych pieniędzy na świadczenia zdrowotne i świadczenia emerytalne i oczywiście przed odliczeniem podatków.

zgłoszenia do ZUS

Autor: Joel Bombardier
Źródło: http://www.flickr.com
Spora grupa ludzi uważa, że gdyby otrzymywała takie pieniądze, co na papierze, to same mogłyby się ubezpieczyć jeśli chodzi o zdrowie i dałyby radę zapewnić dla siebie bezpieczną przyszłość – . Cóż nadal jednak istnieje w Polsce odliczenia składek zus, przez, co w w sporej ilości przypadków kwota brutto zasadniczo różni się od kwoty netto. Odmienne składki płacą osoby, które mają swoją firmę, a inne osoby, które mają zatrudnienie w jakimś zakładzie pracy. Wielkość składek jest zróżnicowana nawet, gdy chodzi o same przedsiębiorstwa. Składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Każdy z nas słyszał o ZUS-e, ostatnimi czasy nawet coraz częściej słychać o tej instytucji. Nie zawsze jednak są to pozytywy. Jednak nadal w Polsce nie ma innej instytucji zajmującej się kwestiami świadczeń pracowniczych, więc musimy korzystać z jej usług. Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, do której dociera wiele środków pieniężnych, są to wspomniane składki. A owe składki zus do odliczenia są wprost z naszych wypłat. Dlatego nie może dziwić nas, że jest spora różnica pomiędzy wynagrodzeniem brutto a tym co dostajemy na rękę – odliczenia składek zus.

prawo

Autor: Karolina van Schrojenstein Lantman – Orlinska
Źródło: http://www.flickr.com
Chociaż suma summarum ta różnica często jest rzeczywiście bardzo duża. Ale składki na ubezpieczenie zdrowotne i składki na świadczenia emerytalne muszą być odprowadzone, tak stanowi nasze prawo. Tak, więc nie musimy się zamartwiać, bo gdy wpadniemy w chorobę, to zyskamy państwową opiekę zdrowotną, a kiedy przestaniemy pracować w określonym wieku będzie nam przesyłana co miesiąc emerytura.