W zgodzie z przepisami każdy budynek musi zostać wyposażony w różnego rodzaju sprzęt oraz sprzęty przeciwpożarowe. Muszą być one odpowiednio zaprojektowane i solidnie wykonane. Takiego typu projekt musimy dogadać z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń chroniących nas przed pożarami. By dopuścić je do użytkowania trzeba wykonać rzetelne próby oraz badania, które sprawdzą niezawodność funkcjonowania.

alarm

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com
Takie zabezpieczenia przeciwpożarowe dzielimy się na dwie grupy. Jedną z nich są urządzenia przeciwpożarowe. Służące do identyfikowania i zwalczania pożaru, natomiast jeżeli już pożar się pojawi, to wpływają na zmniejszenie ewentualnych skutków. Instalacje ppoż mogą być stałe, uruchamiane manualnie lub samoczynne. Kolejną grupą jest podstawowy sprzęt gaśniczy . Uruchamiany jest ręcznie a skonstruowany do gaszenia pożarów w początkowej fazie jego powstania. Najważniejszą cechą jest bez wątpienia mały ciężar, najczęściej do 20 kilogramów i proste zasady użytkowania. Dzięki temu w momencie kryzysowym mogą używać go ludzie dorośli pozbawieni specjalistycznego przeszkolenia. Do tej grupy zaliczyć można parę sprzętów.

Hydronetki są używane do przesyłania strumienia wody za pomocą pompy ręcznej, która wbudowana jest w to urządzenie. Ciecz jest w plastikowym baku o wielkości około 15 litrów.

Czy pragniesz odnaleźć pokrewny materiał? Jeżeli tak, to bez obawy kliknij ten link i zerknij na witrynę (www.bscav.eu/realizacja-webinarow/), która niewątpliwe też przykuje Twoją uwagę.

Innym urządzeniem są powszechnie znane gaśnice.

Te o mniejszych gabarytach, które ważą około 12 kilogramów są używane w autach, zaś duże w obiektach publicznych i przemysłowych. Często spotykane są gaśnice z proszkiem i śniegowe, w których środkiem gaśniczym jest skroplony pod ciśnieniem CO2. Agregaty do gaszenia posiadają więcej środka do gaszenia aniżeli normalne gaśnice. W miejsce pożaru dostarcza się je na wózkach. Zapas środka gaśniczego w małych agregatach to nawet ponad 20 kilogramów. Dzięki wyposażeniu w odpowiednie urządzenie pozwalają one na własnoręczne, szybkie przeprowadzenie gaszenia pożaru.

Koce gaśnicze są przeznaczone do mechanicznego odcinania przepływu powietrza do palących się materiałów. Zrobione są z włókna szklanego. Tego typu koc jest duży na około 3m2, przykrywa się nim dokładnie niewielkie płonące przedmioty, jak na przykład beczki z bardzo niebezpieczną cieczą. Może też być wykorzystany do zagaszenia palącego się ubrania czy zabezpieczenia robót spawalniczych.