Ponieważ współcześnie nie we wszystkich przypadkach praca na etacie zapewnia satysfakcjonujące, porządne zyski oraz bezpieczeństwo finansowe na przyszłość, nieraz poszukiwane są inne metody na zarabianie pieniędzy. Chociaż sposobów jest wyjątkowo dużo – przykładowo poprzez FX, kupno i sprzedawanie weksli albo inwestowanie w akcje – wiele osób ma obawy przed dorabianiem tymi sposobami bądź nawet myśli, że nie ma to absolutnie nic wspólnego z porządną pracą.

giełda

Autor: Christine Puccio
Źródło: http://www.flickr.com
Nic mocniej mylnego – każdy efektywny rodzaj zarobku potrzebuje pewnej wiedzy i umiejętności, i to samo jest w przypadku inwestowania na giełdzie. O ile inwestując w papiery wartościowe posiada się pewne zasadnicze umiejętności, nieco czasu , a także rozsądek, można otrzymać bardzo sporo nawet bez wychodzenia z domu – sporo transakcji można zrobić drogą telefoniczną lub przez internet. Aby skutecznie inwestować w akcje, dobrze zastosować się do rad i opinii specjalistów , a także innych doświadczonych, zaufanych osób. Wielu z nich twierdzi, że giełda to znakomite rozwiązanie na dodatkowe pieniądze, ponieważ zyski pojawiają się nawet przy niewielkim kapitale startowym, lecz aby zarabiać na giełdzie odpowiednio wysokie kwoty, najpewniej mieć na to przeznaczone większe fundusze.

giełd

Autor: NewConncet.info
Źródło: http://www.newconnect.info

Ponieważ każdy typ inwestycji, np notowania boryszew, jest związany z ryzykiem, często zaleca się, aby kapitał, za jaki będą kupowane papiery wartościowe były pieniędzmi odłożonymi – tymi, które nie są wydawane na comiesięczne wydatki – . Niezbędna jest również pewna doza cierpliwości – nieraz warto nieco poczekać, żeby wartość akcji wzrosła do preferowanej sumy, zamiast zniechęcić się chwilowym zastojem. Bez wątpienia warto także przeczytać fachową literaturę poświęconą spekulacji na giełdzie. Z pewnością należy być świadomym, że w przypadku inwestycji w papiery wartościowe istnieją dwie główne strategie zarabiania – „szybkie i chwilowe” i oparte na sporej elastyczności, , jak również ekstensywne, polegające na dłuższym posiadaniu papierów wartościowych spółki. To pierwsze rozwiązanie opiera się na częstym kupowaniu akcji, obserwowaniu ich , a także natychmiastowej sprzedaży po otrzymaniu preferowanego wzrostu ich wartości.

Nieraz wykorzystywane są sezonowe wzrosty wartości tych papierów wartościowych – przykładowo większa sprzedaż deserów w okolicach Walentynek bądź Wielkanocy bądź wyposażenia turystycznego latem. Druga taktyka jest trochę wyraźniej wymagająca, lecz zdaniem wielu także bardzo zyskowna – obowiązkowe jest w niej także pewne doświadczenie. Polega ona na długotrwałym posiadaniu papierów wartościowych przedsiębiorstwa, które odpłaca się w postaci dywidendy; czasem wiąże się również z inwestycją w jej rozwój. Popularną praktyką jest nabywanie akcji nowych spółek dopiero pojawiających się na rynku, ponieważ ich akcje są przeważnie początkowo szczególnie tanie, a w miarę rozwijania się drożeją.