W przeszłości całe rodziny spędzały dużo czasu poza domem. Przygotowywane były rodzinne wycieczki, pikniki i aktywności fizyczne, które nie tylko wspaniale wypełniały czas, ale również były przyjazne dla zdrowia. Obecnie, bez względu na wiek, większość czasu spędzamy przed komputerem – nie jest to ani zdrowe, ani wartościowe.

Deskorolkarz

Autor: Jake Bell
Źródło: http://www.flickr.com
Nie bez znaczenia zaznacza się wciąż, jak ważna jest właściwa dawka aktywności na świeżym powietrzu. Piesze wędrówki wpływają na skuteczniejsze dotlenienie, wpływają zbawiennie na pracę układu ruchu, pozwalają pobrać więcej zawartej w słońcu witaminy D, przyspieszają przemianę materii. Tak naprawdę, spędzanie czasu poza domem przynosi ludzkiemu organizmowi wiele pozytywnych zjawisk i trudno jest wymienić je wszystkie. Spacery i wycieczki wpływają dobroczynnie nie tylko na nasze samopoczucie fizyczne, ale również na naszą psychikę. Miej na uwadze,kiedy wybierasz się jednak na długi spacer, by zabrać ze sobą niezbędny ekwipunek – na świeżym powietrzu, stajemy się pogodniejsi i chętniej powracamy później do rutynowych czynności. Przebywanie na świeżym powietrzu, uprawianie sportu, jak na przykład jogging, albo rodzinny piknik w parku, to świetny sposób na wypoczynek. Nawet, jeśli fizycznie poczujemy się zmęczeni, psychicznie będziemy całkowicie odprężeni i oderwani od codziennych problemów.

Oprócz korzyści dla zdrowia, przebywanie poza domem to również niezwykle dobrze działający czynnik, wzmacniający relacje rodzinne i kontakty towarzyskie. Wspólne wycieczki piesze lub rowerowe, odwiedzanie ciekawych miejsc, czy inne rozrywki na świeżym powietrzu sprawiają, że relacje rodziców z dziećmi stają się lepsze, ponieważ dzieci gromadzą niemało fajnych wspomnień, dotyczących chwil, spędzanych z rodzicami.

rozłożony namiot

Autor: wittco.gmbh
Źródło: http://www.flickr.com
Aktywny wypoczynek sprawia, że wszyscy członkowie rodziny przebywają rzeczywiście razem, a nie – jak to dzieje się w dzisiejszych domach – odseparowani od siebie poprzez ekrany monitorów. Zaplanowany z koleżanką wspólny poranny jogging to skuteczniejsza motywacja do regularnego wykonywania ćwiczeń, a wspólny wypad z przyjaciółmi na rower lub deskorolkę – sprawdź – przeistacza sport w wyjazd integracyjny, sprawiając, że jeszcze bardziej ochoczo będziemy w przyszłości korzystać z okazji do aktywnego pobytu na świeżym powietrzu.