Jastarnia to znane kąpielisko, kurort nadmorski i port morski usytuowany w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Głównymi plusami Juraty są cudowne i piaszczyste plaże, zdrowe, przesycone jodem powietrze i korzystne warunki do czynnego spędzania wolnego czasu. Uroku tej miejscowości dodają piękne uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz nieziemska kompozycja błękitnego Bałtyku, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
W Jastarni mieści się bardzo dużo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Na pewno warto wybrać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie zebrano zbiory związane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i wiosła. Wytwarzane są tutaj też drewniane łodzie rybackie z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

Ciekawym miejscem jest również Bosmanat Portu, gdzie można obejrzeć unikatowy sprzęt rybacki zgromadzony przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, wybudowana w 1881 r. z rozbitych i wyrzuconych na brzeg statków.

Sprawdź ten odnośnik – przeczytasz tam pokrewne informacje, zatem to źródło (http://www.goldwasser.pl/prezenty/) prezentowanej kwestii zapewne również okaże się godne polecenia.

Sympatycy tematów wojennych z pewnością chętnie wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie znajdują się cztery schrony bojowe: „Saragossa”, „Sokół”, „Sabała”, i „Sęp”. Stanowią one pozostałość fortyfikacji zbudowanych w 1939 r. Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając tym samym dostęp do półwyspu z części lądowej. Trzeba zaznaczyć, że Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, ujmujący na swojej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia związane z drugą wojną światową. Specjalnej uwagi warte są również: zapora minowa z 1939 r., punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni znajduje się na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki – czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.

Jedna z części Jastarni – Kuźnica to miejsce o typowo rybackim charakterze.

Jeżeli chcesz bez zwłoki wyszukać pokrewne materiały odnoszące się do analizowanego problemu, zobacz dodatkowe info (https://cargorent.pl/oferta/promocje) na innej tego rodzaju witrynie.

Mieści się ona w najbardziej wąskiej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu dwieście metrów szerokości. Najbardziej interesującym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najładniejszymi częściami wystroju kościoła są drewniana ambona odtwarzająca łódź oraz 9 fantastycznych witraży. Uwagę skupiają również trzy obrazy: Chrystus uczący z łodzi, ikona Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. Rokrocznie w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez dłuższy okres czasu uznawane było za raczej snobistyczny kurort, gdyż do tutejszych komfortowych i drogich willi, domów letniskowych i hoteli przyjeżdżały popularne postacie ze świata kultury i polityki. Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko znowu odzyskuje dawną wytworność.

W Jastarni w trakcie wakacji przyjeżdża mnóstwo turystów, dlatego ciężko jest zarezerwować nocleg, dlatego trzeba wcześniej dokonać rezerwacji na takiej stronie jak ta – noclegi w Jastarnii.

morze Bałtyckie

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
Entuzjastów czynnego odpoczynku na pewno zaciekawi fakt, że w Jastarni są cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. Podczas letnich imprez określanych jako Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Ogromną popularnością cieszą się także loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie w poszukiwaniu utopionych okrętów.

Półwysep Helski to teren nadzwyczaj interesujący przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną w postaci Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. By lepiej poznać tą wyjątkowo śliczną okolicę, warto skorzystać z licznych ścieżek przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, by uwzględnić wszystkie tutejsze walory.