Kiedy chcielibyśmy od kogoś zacząć wynajmować mieszkanie często nie mamy bladego pojęcia na temat wynajmowania lokalu mieszkalnego. Jednak to nie my musimy być oświeceni w tej kwestii, o wiele więcej powinna wiedzieć osoba, która postanowiła owe mieszkanie nam wynająć. Jest coś takiego jak zaliczka na podatek od najmu.

Jest ona konieczna do uiszczenia w Urzędzie Skarbowym, kiedy mamy przychody właśnie z najmu nieruchomości (zobacz więcej na polecanej stronie). Podatnik ma dwie opcje może postawić na ryczałt lub pomyśleć o podatku dochodowym.

Wnętrze mieszkania

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com

Po podjęciu decyzji powinien ją zgłosić w Skarbówce.

Zainteresował Cię wpis artykuł? To przejdź do oferty okna rehau wrocław, aby zaznajomić się z dodatkowymi informacjami na ten temat, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

Jeżeli mamy zamiar wynająć mieszkanie i nie całkiem ogarniamy cały system prawny w tej kwestii to wizyta w Urzędzie Skarbowym pomoże nam wszystko pojąć. Tam zostaniemy poinformowani, do czego będziemy zobowiązani, jeżeli zdecydujemy się na taki krok. Można też iść do prawnika, albo spytać kogoś znajomego, kto też wynajmuje mieszkanie. Choć tu możemy zostać zaskoczeni, bo niestety wciąż istnieje wynajmowanie komuś mieszkania ot tak, bez formalności, co jest niezgodne z prawem.

Wynajęcie mieszkania wiąże się z formalnościamiWszyscy pracujący zdają sobie sprawę, że nadchodzi taki czas w roku, w którym należy udać się do Urzędu Skarbowego. Opcji jest parę, bo możemy samemu się rozliczyć, można również skorzystać z pomocy urzędnika we wspomnianym Urzędzie Skarbowym, można też pójść do księgowego albo pomyśleć o rozliczeniu przez Internet. Jeżeli już parę razy z rzędu rozliczaliśmy się to następy raz już nie będzie nas zaskakiwał.

Ten aktualny artykuł (http://www.alternatywa.info.pl/cennik/) wydaje się być naprawdę niezwykle interesujący! Kliknij w zaznaczony link i zweryfikuj to sam. Każdy komentarz będzie dla nas ważny.

Ale jeśli jest tak, że pierwszy raz dochodzi do tego wszystkiego rozliczenie podatku za najem wtedy możemy mieć kłopot, bo niby skąd będziemy wiedzieć, który konkretnie Pit wypełnić

Salon w mieszkaniu

Źródło: www.morguefile.com

Tak samo jak w sytuacji, kiedy miewało się problem ze zwykłym PIT-em można pójść do Urzędu Skarbowego i tam otrzymać niezbędne informacje lub znaleźć księgową, która jak wiadomo za opłatą wszystkim się zajmie. Jest to idealna opcja, bo przy takim wyborze zyskujemy pewność, że nie będzie trzeba robić jakiś korekt do swojego rozliczenia. Reasumując pamiętajmy, że jeśli przyjmujemy środki za wynajmowanie mieszkania to musimy się z tego rozliczyć. To nie jest tak, że można tego nie zgłaszać, bo jeżeli taka sytuacja nie zostanie zgłoszona, to później możemy zapłacić naprawdę bardzo dużą karę.