Obecnie, pojawia się faktycznie dosyć dużo ciekawych inicjatyw, które opierają się między innymi na współdziałaniu. Takie same założenia zrodziły także crowdfunding. Co to jest? Czym charakteryzuje się takie zjawisko?

crowdfunding

Autor: Rocío Lara
Źródło: http://www.flickr.com
Crowdfunding polega ogólnie na finansowaniu określonych przedsięwzięć przez społeczność. Z reguły ludzie wpłacają relatywnie niewielkie kwoty, w zależności od swojej sytuacji finansowej. W dodatku, są to przeważnie wpłaty o charakterze jednorazowym. Można uznać, że crowdfunding nie różni się niczym od zbiórek funduszy, które są organizowane już od stuleci. To jednak nieodpowiednie założenie, mimo że oba terminy są podobne.

Jaka jest podstawowa różnica? Przede wszystkim, w odniesieniu do crowdfundingu osoby, jakie wpłaciły środki są stosownie wynagradzane. Naturalnie, owa nagroda nie zawsze ma postać konkretnej sumy pieniędzy, mogą to być również usługi albo przedmioty, w zależności od tego, na czym polega pomysł, na który zbierane są fundusze. Przeważnie, pieniądze są pozyskiwane w sieci. Narzędziem, które służy do tego celu jest platforma crowdfundingowa. Jakie inicjatywy są tym sposobem finansowane? W tym przypadku panuje naprawdę spora dowolność.

crowdfunding

Autor: Joe Vivona
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie coraz więcej początkujących firm, tak zwanych start upów, gromadzi w ten sposób środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Pieniądze z takich zbiórek mogą być ponadto przeznaczone dla realizacji filmu, płyty muzycznej lub innych przedsięwzięć. Tym sposobem można zbierać pieniądze na zaplanowanie koncertu oraz imprez. Możliwości jest bardzo dużo. Crowdfunding cieszy się obecnie rzeczywiście ogromną popularnością, jako że dla jednej osoby wpłata kilku lub kilkunastu złotych nie jest dużym obciążeniem, z kolei dana inicjatywa w ostatecznym rozrachunku może na tym wiele zyskać.

Do popularności takich zbiórek przyczynia się również internet.

Jeśli przedkładana w tym materiale kwestia to Twój konik – wyraź opinię (http://kidsclinic.pl/laboratorium) na ten temat. Twój komentarz z pewnością dla autora się liczy.

Korzysta z niego większość osób, więc rozpropagowanie projektu jest zdecydowanie łatwiejsze. Na odpowiednich platformach można opisać swój cel, tym samym zachęcając do wpłat. Stworzenie takiej inicjatywy nigdy wcześniej nie było możliwe na taką skalę. Dopiero obecnie, dzięki internetowi, w zbiórkach może uczestniczyć cały świat, co z reguły przynosi satysfakcjonujące rezultaty finansowe.