Gdy pomyślimy nad rynkiem pracy w Polsce to możemy dojść do wniosku, że najlepiej ma się branża informatyczna oraz przemysł, a w zasadzie jego gałęzie związane z automatyką.

Automatyka – od wielu lat jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków na uczelniach technicznych. Absolwenci tego kierunku zazwyczaj nie będą miały kłopotów ze znalezieniem zatrudnienia.

nauka

Źródło: http://www.sxc.hu/

Powinno się naturalnie już w czasie studiów zainteresować się możliwością podjęcia pracy. Większość przemysłowych przedsiębiorstw oferuje studentom możliwość zrobienia praktyk. To doskonałe rozwiązanie. Student w trakcie tych zajęć ma możliwość zapoznać się na przykład z systemami zarządzania procesami takimi jak Profinet. Naturalnie można znać te systemy bez praktyk, lecz zdecydowanie lepiej zdobywać wiedzę w realnych zakładach. Przydatne rozwiązanie: sprawdź.

Uczelnia czy firma?

A gdy studia dobiegną końca? Właściwie, można wybrać dwie drogi. Jedna ścieżka to kariera naukowa. Absolwent może zostać na uczelni, pracować nad postępem swojej dyscypliny, wprowadzać nowoczesne rozwiązania, które opracowuje itp. Inna opcja to podjęcie pracy w zakładzie na przykład związanym z przemysłem. Jeżeli podczas studiów nie zagwarantowaliśmy sobie miejsca pracy, można z łatwością poszukać ofert w internecie. Trzeba tylko wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasło, na przykład praca w automatyce – „. Na pewno dostaniemy sporo wyników. Naturalnie, nie jest to łatwa praca. Potrzeba do niej mnóstwa wiedzy, a najczęściej pracę otrzymują automatycy doświadczeni. Tak jak w tym przypadku: bloki pomp.

To także powód dla którego należy już w czasie studiów podejmować pracę w różnego typu zakładach. Doświadczenia, umiejętności uzyskanych w trakcie pracy nie zastąpi nic. Studia dają świetną podstawę, ale doświadczenie trzeba zdobyć we własnym zakresie. Każdy pracodawca przychylniej będzie patrzył na kandydata, który ma w CV coś więcej poza skończeniem studiów. Nawet gdy studia ukończył z wyróżnieniem.

Trzeba właściwie pokierować swoją karierą. Zanim podejmiemy decyzję o studiowaniu automatyki, warto poczytać na ten temat, warto porozglądać się i sprawdzić jak wygląda rynek pracy. Gdy decydujemy się na tak trudne i wymagające studia, to przecież nie po to, by zostać po nich bez pracy.