Polacy cały czas dość chętnie zaciągają kredyty. Systematycznie decydują się na dodatkowe propozycje banków, korzystając z kart kredytowych czy debetów na rachunkach bankowych. Jeśli zobowiązań jest sporo i przekraczają one comiesięczne dochody, łatwo popaść w długi. W takich sytuacjach należy zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym.

karta kredytowa Visa

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki rozłożeniu spłaty na dłuższy okres, możliwe jest nawet parokrotne obniżenie miesięcznej raty. Co więcej, nie musimy wtedy pamiętać o różnych terminach terminach i sumach spłaty poszczególnych zobowiązań. Konsolidowane kredyty mogą pochodzić z różnych banków. Jest też szansa ich przewalutowania. Istnieją dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: hipoteczny oraz gotówkowy. W pierwszym przypadku zabezpieczeniem jest hipoteka, ale przyznawany jest na dłuższy okres z mniejszym oprocentowaniem na wyższe sumy. Kredyt gotówkowy bank przyznaje na mniejszą sumę i na nieco gorszych warunkach, jeśli chodzi o oprocentowanie. Bank jednak w tym wypadku nie żąda zabezpieczenia.

podpisanie dokumentów o kredyt

Autor: 24oranges.nl
Źródło: http://www.flickr.com

Kredyt konsolidacyjny spłacamy w jednym banku, z tego powodu przy terminowej spłacie staniemy się dla banku wiarygodnym klientem. Warto także zastanowić się czy i jak spore oszczędności przyniesie nam konsolidacja kredytów. Niestety, razem z ”rozciągnięciem” okresu spłaty, wzrasta suma odsetek do spłacenia. mimo, iż spłacamy niższe raty, to koszt kredytu jest większy, niż standardowych kredytach. Lecz nie zapominajmy, że dla klientów banków mających problemy z terminową spłatą rat, w dalszym ciągu jest to ciekawa propozycja. Jeżeli chodzi o rozliczenie transakcji, obowiązek ten oczywiście ciąży na placówce w której bierzemy kredyt konsolidacyjny.

Przed podpisaniem umowy z bankiem musimy przemyśleć finansowe możliwości i liczyć się z obowiązkami. Czy jesteśmy gotowi na spłatę pożyczek przez lata? Czy jesteśmy w stanie ponieść dodatkowe koszty? Jeżeli jednak ma to nam pomóc ”wyjść na prostą”, a pojedyncza rata nie przekroczy sumy pozostałych kredytów – konsolidacja jest najlepszym rozwiązaniem.