Pewne zawody wymagają wyjazdów służbowych. Odbywają się one w bardzo różnych celach oraz generują odmiennej wielkości koszty. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób rozliczać się z takiego wyjazdu i co firma powinna nam zapewnić.

Jeśli chodzi o pracowników państwowych i samorządowych wszelkie rozliczenia związane z wyjazdami mieszczą się w rozporządzaniu ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 roku, natomiast w innych zawodach warunki wymienione są w regulaminie wynagrodzeń czy umowie o pracę. Kiedy żaden z tym dokumentów nie określa tych warunków, wówczas rozporządzenie dotyczy również innych zawodów. Jakie wynagrodzenie powinniśmy dostać, jeżeli wyjeżdżamy służbowo? Głównie będzie to rzecz jasna wynagrodzenie za wykonaną pracę, zwrot kosztów przejazdu, diety, zwrot kosztów noclegów, poruszania się komunikacją miejską oraz każdej czynności, którą udokumentowaliśmy i która była związana z zadaniami służbowymi. Zobacz pod adresem: http://www.leoapart.com/apartamenty_wroclaw/29/1. Jeżeli przeprowadzamy jakiekolwiek zadania poza miejscem pracy i ponosimy dodatkowe koszty z tym powiązane, także powinniśmy otrzymać za to wynagrodzenie. Momentami, żeby jak najlepiej wykonać powierzone zadanie, trzeba ponieść dodatkowe koszty, każde z nich też pracodawca musi zwrócić. Powyżej wspomniano o dietach. Kiedy przysługuje ona pracownikowi? Jeśli posiłki nie są wykupione przez firmę, należy się dieta w wysokości 30 złotych na dobę za wykupienie wyżywienia. W dodatku należy pamiętać, że delegacja nie jest to wyłącznie czas wykonania zadań, lecz także przyjazd na miejsce i powrót. Diety nie dostaje pracownik, który jedzie do miejsca swojego zamieszkania i taka, która przebywa w podróży służbowej więcej niż 10 dni, a w dodatku w dni wolne wraca do swojego domu. Nie jest istotne w jaki sposób pracownik dostanie się na miejsce, może korzystać z usługi car rental, czyli okresowego wypożyczenia auta, przyjechać własnym pojazdem, nie tylko samochodem lecz także na przykład motocyklem. W każdym wypadku pracownikowi należy się zwrot kosztów. Oczywiście jeśli płacimy za jakąkolwiek usługę z własnej kieszeni, każdy wydatek musi być udokumentowany. Tylko na tej podstawie można przeprowadzić zwrot.
Żeby delegacje przynosiły prawdziwe efekty, warto zadbać o wygodę swojego pracownika. Jasnym jest, że brak możliwości należytego wypoczynku przełoży się na jakość wykonywania zadań. Należy sprawdzić w jakie miejsce wysyłamy pracowników. Poszukajmy strony internetowe i żeby znaleźć najlepsze noclegi dla firm albo apartamenty Wrocław cennik, Katowice lub Warszawa zapoznajmy się z rekomendacjami. Tak samo warto postąpić w przypadku wyżywienia. Złe warunki mogą rzeczywiście wpłynąć na jakość pracy, czego z pewnością nie chce dla swojego przedsiębiorstwa żaden z szefów.