Przemieszczanie się samolotem na chwilę obecną zyskało status całkiem powszechnej metody podróżowania. Pasażerowie docenili przede wszystkim możliwość szybkiego przemieszczania się w porównaniu na przykład do poruszania się po ziemi. Jest to również metoda stosunkowo wygodna, w zależności od warunków i linii lotniczych, jakie są wybierane. Oprócz tego coraz większa liczba osób obecnie walczy z lękiem przed oderwaniem się od ziemi i decyduje się na podróżowanie w ten sposób, również z uwagi na malejące ceny biletów samolotowych.

przeczytaj więcej na stronie www

Autor: Roel Hemkes
Źródło: http://www.flickr.com
Jak w każdym sposobie podróżowania bywa, tak także w podróżowaniu samolotem bywają rozmaite zakłócenia. Transport lotniczy uzależniony jest bowiem w bardzo dużym stopniu chociażby od panującej w danym momencie pogody. Tego natomiast nigdy nie można stuprocentowo przewidzieć, toteż mają miejsce opóźnienia startu, niejednokrotnie trwające godzinami, a część lotów się odwołuje.

W groźnych przypadkachZmiana w kwestii planowanego lotu samolotu może nastąpić nie tylko z przyczyn wiążących się z warunkami pogodowymi. Bywa to także ze względu na niepokojące doniesienia, na przykład o możliwości ataku terrorystycznego. Świetnym przykładem takiego przypadku jest zamach w Stanach Zjednoczonych z 11 września 2001 roku. W tym dniu po przyjęciu wiadomości o zamachu i zagrożeniu terrorystycznym wiele lotów odwołano, te z kolei, które były w trakcie, zakończyły się na innych lotniskach niż było w planach. Pasażerowie takich lotów ze względu na niedogodności wiążące się z tym przypadkiem mieli prawo (zobacz złamanie praw autorskich osobistych) później ubiegać się o zadośćuczynienie (firma Sky Legal – dowiedz się więcej).

Poczekalnia na lotnisku

Autor: Clay Gilliland
Źródło: http://www.flickr.com

Uzyskiwanie zadośćuczynienia za zmiany w planachWłaściwie za wszelkie zmiany w planowym locie pasażer może starać się o zadośćuczynienie. Działają nawet specjalne firmy zajmujące się pomocą w tych staraniach.

Jeżeli zainteresował Cię omawiany w tym miejscu tekst, to przeczytaj też pełny raport (http://winski.pl/ochrona-danych-osobowych.html) – on również zawiera zajmujące wiadomości.

Wielkość ewentualnego zadośćuczynienia zależy od wielu czynników, podstawowym z nich jest odległość zmienionego lotu. Jeśli chodzi przykładowo o odwołany lot odszkodowanie będzie wyższe niż w sytuacji zmian w godzinie startu. Możliwości otrzymania i wielkości odszkodowań są także różne zależnie od linii lotniczych. Za każdym razem jednak warto walczyć o takie zadośćuczynienie, zwłaszcza w przypadku dużych odstępstw.