Początek działalności gospodarczej a rozliczenia roczne z urzędem podatkowym

Obowiązkiem każdego biznesmena jest rozliczenie dochodów otrzymanych w ciągu danego roku podatkowego z tytułu prowadzonej firmy oraz innych źródeł – jeżeli zostały uzyskane.

Mama i dziecko

Autor: Haylee Sherwood
Źródło: http://www.flickr.com
banki

Autor: Wheeler Cowperthwaite
Źródło: http://www.flickr.com
Zastosowanie właściwego zeznania rocznego zależne jest od wybranych reguł opodatkowania przedsiębiorstwa, które zostały zgłoszone do urzędu skarbowego. Dla każdej z dostępnych form opodatkowania stworzono odrębne blankiety służące do rozrachunku dochodów uzyskanych z odpowiednich źródeł. Musimy także pamiętać, że przy rozmaitych sposobach rozliczeń panują troszeczkę odmienne zasady możliwych do odliczenia ulg. Rozliczenia roczne przy zasadach ogólnych według skali podatkowej PIT-36.

Czy ten materiał Cię zainteresował? W takim razie zobacz odmienny polecany serwis jak wystawić fakturę, który również zawiera interesujące materiały.

Z pewnością osoby rozliczające się na regułach ogólnych podług skali muszą zastosować do rozliczenia przychodów z firmy deklarację PIT-36. Co istotne, w konkretnym zeznaniu mogą być udowodnione dochody uzyskane wyłącznie ze źródła objętego podatkiem (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-wiesz-ile-wynosi-calkowity-koszt-zatrudnienia-pracownika) progresywnym. Jest to pomyślne wyjście dla biznesmenów pracujących też na etat w drugiej firmie, gdyż na jednym blankiecie powinny rozliczyć całość uzyskanych dochodów, a to znaczy o wiele mniej formalności.

Stworzoną deklarację co do zasady trzeba donieść do odpowiedniego urzędu skarbowego do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Formularz przeznaczony jest także do rozliczenia przychodów dla osób rozliczających się wspólnie z współmałżonkiem bądź samotnie wychowujących maluchy. Odmienne rozliczenie roczne pit obowiązują podatników, którzy wybrali podatek liniowy.

Co do zasady muszą oni rozliczyć dochody otrzymane z pozarolniczej działalności gospodarczej na formularzu PIT-36L. Co ważne, jeżeli przedsiębiorca uzyskał zyski także z innych źródeł , wówczas musi je rozliczyć na odrębnych blankietach.

, , ,

Related posts

Właściwie przygotowane kursy bhp

Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odbywają się w wielu miejscowościach naszego kraju, natomiast osób uczestniczących zawsze jest wielu. Nierzadko są one dostępne także online, co jest niezwykle wygodne dla wszystkich uczestników.

Jak poradzić sobie w trakcie kryzysu?

Szalejący na całym globie kryzys spędza sen z powiek właścicielom wielu firm. Dzisiejsze czasy nie są dla przedsiębiorców za bardzo łaskawe. Mnóstwo Polaków, troszcząc się o domowy budżet, zdecydowanie tnie wszelkie zbędne wydatki. Nie jest w takiej sytuacji prosto skusić potencjalnego nabywcę nawet najbardziej efektywną promocją. Klienci nie dają się teraz złapać jedynie na spektakularne zniżki cen. Wymagają oni profesjonalnego podejścia. Jeśli zatem zależy nam na przyszłości naszej działalności, należy prędko zlecić consulting.

Lubimy powiększać własne oszczędności

Jeśli tylko takowe mamy, zabiegamy o to by na nich zarobić jak najwięcej.
Czasy, kiedy nadwyżki chowaliśmy w domu w przysłowiowej skarpecie, dawno już przeminęły.

Latest posts

Jakie prezenty polecamy dla matek z córkami?

Każdy z nas uwielbia robić zakupy online. Internet daje wiele możliwości zakupowych. W tej notce zostaną zaprezentowane pomysły na zakupy internetowe dla kobiet i ich córek. Dla każdej kobiety kuchnia jest ostoją - znakomitym miejsce zarówno do pracy jak i wypoczynku. Kuchnia musi mieć zatem niepowtarzalną atmosferę. Nowoczesna kuchnia to nie tylko wyposażenie i organizacja przestrzeni, ale też inspirujące dekoracje ścienne. Pomieszczenie to na pewno uprzyjemnią tapety kuchenne.

Jak pewnie wybrać ofertę wakacyjną. Co podpowiadają fachowcy

Fantastyczne wakacje czekają na tego, kto chce podróżować. W takcie urlopu można zwiedzić wiele interesujących miejsc. Jednakże nim pojedziemy w wymarzoną podróż, watro wnikliwie sprawdzić ofertę biura turystycznego. Wybór biura wcale nie jest prosty, mimo że w branży nie brakuje godnych polecenia propozycji. Najistotniejsze to dokładnie przeczytać umowę, zanim ją zaakceptujemy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by uniknąć trudności podczas urlopu.

Właściwie przygotowane kursy bhp

Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odbywają się w wielu miejscowościach naszego kraju, natomiast osób uczestniczących zawsze jest wielu. Nierzadko są one dostępne także online, co jest niezwykle wygodne dla wszystkich uczestników.