Jastarnia – super pomysł na wypoczynek 2014

Jastarnia to znane kąpielisko, kurort nadmorski i port morski usytuowany w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Głównymi plusami Juraty są cudowne i piaszczyste plaże, zdrowe, przesycone jodem powietrze i korzystne warunki do czynnego spędzania wolnego czasu. Uroku tej miejscowości dodają piękne uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz nieziemska kompozycja błękitnego Bałtyku, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
W Jastarni mieści się bardzo dużo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Na pewno warto wybrać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie zebrano zbiory związane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i wiosła. Wytwarzane są tutaj też drewniane łodzie rybackie z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

Ciekawym miejscem jest również Bosmanat Portu, gdzie można obejrzeć unikatowy sprzęt rybacki zgromadzony przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, wybudowana w 1881 r. z rozbitych i wyrzuconych na brzeg statków.

Sprawdź ten odnośnik – przeczytasz tam pokrewne informacje, zatem to źródło (http://www.goldwasser.pl/prezenty/) prezentowanej kwestii zapewne również okaże się godne polecenia.

Sympatycy tematów wojennych z pewnością chętnie wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie znajdują się cztery schrony bojowe: „Saragossa”, „Sokół”, „Sabała”, i „Sęp”. Stanowią one pozostałość fortyfikacji zbudowanych w 1939 r. Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając tym samym dostęp do półwyspu z części lądowej. Trzeba zaznaczyć, że Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, ujmujący na swojej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia związane z drugą wojną światową. Specjalnej uwagi warte są również: zapora minowa z 1939 r., punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni znajduje się na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki – czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.

Jedna z części Jastarni – Kuźnica to miejsce o typowo rybackim charakterze. Mieści się ona w najbardziej wąskiej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu dwieście metrów szerokości. Najbardziej interesującym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najładniejszymi częściami wystroju kościoła są drewniana ambona odtwarzająca łódź oraz 9 fantastycznych witraży. Uwagę skupiają również trzy obrazy: Chrystus uczący z łodzi, ikona Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. Rokrocznie w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez dłuższy okres czasu uznawane było za raczej snobistyczny kurort, gdyż do tutejszych komfortowych i drogich willi, domów letniskowych i hoteli przyjeżdżały popularne postacie ze świata kultury i polityki. Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko znowu odzyskuje dawną wytworność.

W Jastarni w trakcie wakacji przyjeżdża mnóstwo turystów, dlatego ciężko jest zarezerwować nocleg, dlatego trzeba wcześniej dokonać rezerwacji na takiej stronie jak ta – noclegi w Jastarnii.

morze Bałtyckie

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
Entuzjastów czynnego odpoczynku na pewno zaciekawi fakt, że w Jastarni są cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. Podczas letnich imprez określanych jako Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Ogromną popularnością cieszą się także loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie w poszukiwaniu utopionych okrętów.

Półwysep Helski to teren nadzwyczaj interesujący przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną w postaci Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. By lepiej poznać tą wyjątkowo śliczną okolicę, warto skorzystać z licznych ścieżek przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, by uwzględnić wszystkie tutejsze walory.

, , ,

Related posts

Jeśli pragniesz zorganizować ciekawą konferencję w Łodzi, musisz znaleźć odpowiednio duży hotel oraz aulę konferencyjną

Konferencja oraz eventy biznesowe cieszą się coraz znaczniejszym powodzeniem. Spotkania tego typu pozwalają poruszyć istotne sprawy, jak także stanowią wspaniałą okoliczność do przyswojenia świeżych zagadnień. Aby jednak konferencja okazała się sukcesem oraz przyniosła zgromadzonym gościom satysfakcję, należy zatroszczyć się o jej bezwypadkowy przebieg.

W jaki sposób zaplanować perfekcyjny urlop dla całej rodziny? Gdzie wybrać się na urlop z całą rodziną?

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przygotowanie urlopu z dziećmi nie jest prostą sprawą. Rodzice powinni pomyśleć nie tylko o własnych preferencjach, lecz także potrzebach swoich podopiecznych. Wiele ludzi całkowicie rezygnuje rodzinnych wyjazdów głównie przez wzgląd na problemy organizacyjne, jakie możemy spotkać na swojej drodze. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bowiem rodzinne wakacje mogą okazać się niezapomnianym przeżyciem dla dla dzieci i dla rodziców.

Latest posts

jak działają

na czym polegają pożyczki pod zastaw i z jakiego względu charakteryzują się współcześnie sporym zainteresowaniem wśród nowoczesnych konsumentów?

Stronka podatnika – czyli, jakie rzeczy warto mieć pojęcie o stronie pochodzącej spod szyldu Ministerstwa Finansowego

Czym dokładnie bywa portal podatnika? W jaki sposób brzmi pełna nazwa strony www? Co można pozyskać Z oraz Bez logowania na ten konkretny portal? Który to z programów do składania deklaracji PIT jest powiązany wraz z tym portalem, a dokładniej wraz z napomkniętym Ministerstwem Finansów? Wewnątrz jakiego typu jeszcze językach istnieje możliwość stosować owego portalu? To wszystko oraz jeszcze więcej nie posiadając najbardziej małego problemiku odnajdziesz w środku naszego nowiutkiego felietonu!

Jak zorganizować wydarzenie, jakie stanie się popularne? Co jest istotne?

Kiedy planujemy imprezę chcemy, aby była ona jak najdoskonalsza, aby nasi goście poczuli się wygodnie i w pełni usatysfakcjonowani. Aby to osiągnąć powinniśmy pamiętać o paru zasadach, które sprawiają, że takie wydarzenie jest rzeczywiście udane.
Na początek liczy się to, aby wszystko zaplanować możliwie jak najwcześniej.

Na ile handel to atrakcyjny pomysł na własny biznes?

O prowadzeniu własnej działalności marzy dużo osób, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, iż w ogóle nie jest to takie proste. Wielu ludziom wydaje się, iż praca w swojej firmie to jedynie dobre strony. Trzeba być jednakże gotowym na to, że ciążyć będzie na nas sporo zadań, spora odpowiedzialność i spory stres wiążący się z potrzebą opłacenia wszelkich rachunków. Jaki biznes wybrać dla siebie?

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*