Skuteczna ocena pracobiorcy

Każdy człowiek biznesu co pewien czas dokonuje diagnozy swych pracobiorców. Informacje takie jak skuteczność bądź zdolność współpracy z pozostałymi pracownikami wpływają nie tylko na podjęcie rozstrzygnięć co do losu poszczególnego pracownika, ale przede wszystkim mogą przełożyć się na zyski przedsiębiorstwa.

Odprawa pracobiorcy to często ostateczność. Dobry pryncypał w pierwszej kolejności stara się znaleźć należyte miejsce dla problematycznego pracownika, wychodząc z założenia że ponieważ kogoś zaangażował, niezbędne są mu jego zdolności. Poza tym pracownik (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-urlop-wypoczynkowy-wszystko-co-nalezy-wiedziec) to przecież konkretne wydatki.

Strategii weryfikacji pracobiorców jest dużo. Najprostsza ocena pracownicza to zwyczajna obserwacja. Metoda ta ma jednakże dużo defektów. Podstawową jest fakt, że zwykle przełożonemu niełatwo może być zachować obiektywizm.

pracownicy podczas konferencji

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Jednocześnie wiemy że pracownicy w obecności zwierzchnika instynktowne będą próbowali odgadnąć oczekiwania przełożonego, co może wywrzeć wpływ na obiektywizm wyników, a tym samym na właściwość decyzji.

Stąd warto zastanowić się nad zleceniem podobnych badań wyspecjalizowanej firmie. Takie wyjście pozwala nie tylko zachowywać bezstronność. Osoba przeprowadzająca badanie nie jest zaangażowana emocjonalnie w stosunku do analizowanej grupy lub osoby, ocena pracownicza będzie zatem wyższa jakościowo. Specjalista posiada też zwykle większą erudycję z zagadnień psychologii, dlatego łatwiej wyłapie mniej oczywiste powody komplikacji.

Jedną z metod pozyskania obiektywnych danych o pracowniku bądź pracownikach jest ocena 360 stopni. Sposób ten polega na sporządzeniu kwestionariusza skierowanego do badanego pracobiorcy oraz jego bezpośredniego środowiska.

pracownik w biurze

Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com

Na identyczne pytania tyczące się badanego odpowiadają: bezpośredni przełożony, równorzędni pracownicy, podlegli pracownicy a nawet ludzie z zewnątrz (przykładowo klienci firmy). Moglibyśmy ocenę tę w sposób obrazowy przyrównać do koła otaczającego osobę badaną, stąd jej miano: ocena 360 stopni.

Ocena pracownicza nie jest wyłącznie metodą na podwyższenie efektywności przedsiębiorstwa. Przydaje się także osobie badanej, gdyż w sposób bezstronny pokazuje w jaki sposób dana jednostka jest postrzegana przez otoczenie. Dzięki owej wiedzy pracobiorca może zadbać o swój osobisty rozwój.

, ,

Related posts

Właściwie przygotowane kursy bhp

Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odbywają się w wielu miejscowościach naszego kraju, natomiast osób uczestniczących zawsze jest wielu. Nierzadko są one dostępne także online, co jest niezwykle wygodne dla wszystkich uczestników.

Jak poradzić sobie w trakcie kryzysu?

Szalejący na całym globie kryzys spędza sen z powiek właścicielom wielu firm. Dzisiejsze czasy nie są dla przedsiębiorców za bardzo łaskawe. Mnóstwo Polaków, troszcząc się o domowy budżet, zdecydowanie tnie wszelkie zbędne wydatki. Nie jest w takiej sytuacji prosto skusić potencjalnego nabywcę nawet najbardziej efektywną promocją. Klienci nie dają się teraz złapać jedynie na spektakularne zniżki cen. Wymagają oni profesjonalnego podejścia. Jeśli zatem zależy nam na przyszłości naszej działalności, należy prędko zlecić consulting.

Lubimy powiększać własne oszczędności

Jeśli tylko takowe mamy, zabiegamy o to by na nich zarobić jak najwięcej.
Czasy, kiedy nadwyżki chowaliśmy w domu w przysłowiowej skarpecie, dawno już przeminęły.

Latest posts

Jakie prezenty polecamy dla matek z córkami?

Każdy z nas uwielbia robić zakupy online. Internet daje wiele możliwości zakupowych. W tej notce zostaną zaprezentowane pomysły na zakupy internetowe dla kobiet i ich córek. Dla każdej kobiety kuchnia jest ostoją - znakomitym miejsce zarówno do pracy jak i wypoczynku. Kuchnia musi mieć zatem niepowtarzalną atmosferę. Nowoczesna kuchnia to nie tylko wyposażenie i organizacja przestrzeni, ale też inspirujące dekoracje ścienne. Pomieszczenie to na pewno uprzyjemnią tapety kuchenne.

Jak pewnie wybrać ofertę wakacyjną. Co podpowiadają fachowcy

Fantastyczne wakacje czekają na tego, kto chce podróżować. W takcie urlopu można zwiedzić wiele interesujących miejsc. Jednakże nim pojedziemy w wymarzoną podróż, watro wnikliwie sprawdzić ofertę biura turystycznego. Wybór biura wcale nie jest prosty, mimo że w branży nie brakuje godnych polecenia propozycji. Najistotniejsze to dokładnie przeczytać umowę, zanim ją zaakceptujemy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by uniknąć trudności podczas urlopu.

Właściwie przygotowane kursy bhp

Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odbywają się w wielu miejscowościach naszego kraju, natomiast osób uczestniczących zawsze jest wielu. Nierzadko są one dostępne także online, co jest niezwykle wygodne dla wszystkich uczestników.