Czym dla księgowego jest przychód oraz kiedy należy opłacać podatek dochodowy?

Osoby, które nie mają za wiele wspólnego z księgowością, mają często problem z odróżnieniem dwóch z pozoru tylko podobnych określeń. Krótko mówiąc dochodem jest przychód pomniejszony o koszt jego uzyskania.

przychody

Autor: Grupa Archicom
Źródło: Grupa Archicom
Dla każdego księgowego i chociażby przedsiębiorcy, przychody znaczą łączne wpływy z odsprzedaży towarów lub usług. Jednak aby ten dochód uzyskać, każdy przedsiębiorca musiał wcześniej zainwestować pewne środki, choćby do wyprodukowania towarów, ich promocji czy też magazynowania. Tego typu wydatki określane są jako koszty uzyskania przychodu. Trzeba mieć w pamięci, że prawidłowe rozróżnienie tego, co stanowi przychód w konkretnej spółce i to, w którym momencie on powstaje, jest wyjątkowo ważne do poprawnego funkcjonowania rejestru i rozrachunków z Urzędem Skarbowym. Może mieć to olbrzymie znaczenie w kontekście podatku od dochodów. Z tego też powodu biznesmeni, którzy nie znają reguł poprawnego rozliczania się ze swoich przychodów, zdecydowanie powinni zatrudnić do pomocy dobre biuro księgowe.
W przypadku firmy przyjmuje się, że zysk powstaje w momencie wykonania świadczenia czy też wydania towaru. W rzeczywistości jednak przedsiębiorcy często otrzymują zapłatę z pewnym opóźnieniem i otrzymują również świadczenia o nieco innym charakterze. Czasem również dostają zapłatę z wyprzedzeniem.

Niezależnie od tego US oczekuje, żeby wszystkie przychody zostały obciążone podatkiem od dochodów za dany okres czasu (miesiąc czy też kwartał). Art. 14 ustawy o PIT (zobacz pity project) mówi, że przychodem z posiadanej firmy są jakiekolwiek kwoty należne, nawet jeśli dany przedsiębiorca jeszcze ich nie otrzymał.

, ,

Related posts

Latest posts

Niełatwy wybór studiów. Czy kosmetologia to studia przyszłościowy?

To oczywiste, że bardzo dużo osób zastanawia się nad podjęciem nauki na kosmetologii, bo widzi tę pracę z przez pryzmat dynamicznie rozwijających się nowych technologii wykorzystywanych do wykonywania substancji poprawiających kondycję skóry, leczących wszelkie schorzenia skórne oraz tworzących nowe receptury kosmetyków pielęgnacyjnych. Ale kosmetolog nie jest wyłącznie osobą pracującą w salonie odnowy biologicznej albo przy badaniu substancji chemicznych. Kosmetolog to bardzo często również osoba łącząca funkcję lekarza, kosmetyczki i psychologa.

Jakie prezenty polecamy dla matek z córkami?

Każdy z nas uwielbia robić zakupy online. Internet daje wiele możliwości zakupowych. W tej notce zostaną zaprezentowane pomysły na zakupy internetowe dla kobiet i ich córek. Dla każdej kobiety kuchnia jest ostoją - znakomitym miejsce zarówno do pracy jak i wypoczynku. Kuchnia musi mieć zatem niepowtarzalną atmosferę. Nowoczesna kuchnia to nie tylko wyposażenie i organizacja przestrzeni, ale też inspirujące dekoracje ścienne. Pomieszczenie to na pewno uprzyjemnią tapety kuchenne.

Jak pewnie wybrać ofertę wakacyjną. Co podpowiadają fachowcy

Fantastyczne wakacje czekają na tego, kto chce podróżować. W takcie urlopu można zwiedzić wiele interesujących miejsc. Jednakże nim pojedziemy w wymarzoną podróż, watro wnikliwie sprawdzić ofertę biura turystycznego. Wybór biura wcale nie jest prosty, mimo że w branży nie brakuje godnych polecenia propozycji. Najistotniejsze to dokładnie przeczytać umowę, zanim ją zaakceptujemy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by uniknąć trudności podczas urlopu.

Właściwie przygotowane kursy bhp

Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odbywają się w wielu miejscowościach naszego kraju, natomiast osób uczestniczących zawsze jest wielu. Nierzadko są one dostępne także online, co jest niezwykle wygodne dla wszystkich uczestników.